Haiguste ennetamiseks saab hoida distantsi, pesta käsi ja oma immuunsüsteemi eest terviseteadlikult elades hoolt kanda. «Haigused ei hakka nii hästi külge välja puhanud, tervislikult toituvatele, igapäevaselt liikuvatele, mittesuitsetavatele ja vähe alkoholi tarbivatele inimestele,» räägib dr Annus. «On näidatud, et karastamine aitab haigusi ennetada, kuid seda ei tohiks teha haigena või vahetult peale haigust, sest siis on keha veel nõrk.»
Külmetushaigused paranevad ise
«Kui tunned end haigena või kurgus kriibib, siis puhka,» soovitab dr Annus. Pidev stress ja kiire elutempo võivad muuta inimese haigustele vastuvõtlikumaks. Sümptomite tekkides pole aga enam kerge haigust ära hoida.
«Kuna külmetushaigused on iseparanevad, siis ei ole mõtet neile suuri summasid kulutada,» ütleb Annus. Küsimuste korral saab spetsialistiga nõu pidada. Üldiselt on mõistlikud rahvameditsiinivõtted odavad ja parandavad enesetunnet.
«Enamusel rahvameditsiini soovitustest pole tõenduspõhisust taga, kuid need võivad aidata enesetunnet parandada ja ei tee midagi halba,» kirjeldab dr Annus kiirete lahenduste puudumist. Näiteks mesi on üks erand, mis aitab uuringute järgi lastel vähendada köhaärritust.
Soe tee või, veel parem, rasvaineid sisaldav piim niisutavad valusat kurku ja loputavad haigustekitajaid kurgust alla. Soolaga kuristamine toimib samuti loputajana ning aitab kurgust ära saada sinna langenud sekreeti. Ülemistele hingamisteedele tehtud soe aur leevendab limaskesta ärritust ning vedeldab ninaeritist, et see paremini välja tuleks. Talvel on inhalatsiooniseguga aur kasulik kuivema õhuga keskküttega majades.