Sügisel ja talvel sagenevad ülemiste hingamisteede ägedad haigused. Mida saab inimene ise ära teha selleks, et olla haigustele vähem vastuvõtlik ning nakatumise korral jaksaks haigustekitajatega võidelda, selgitab Ida-Tallinna Keskhaigla immunoloog-allergoloog dr Krista Ress.
Oluline teada: kuidas kaitsta end viiruste eest
«Hingamisteede ägedaid haiguseid põhjustavad enamasti viirusinfektsioonid, mis levivad aevastades ja köhides. Haiguse võib saada ka viirusega nakatunud esemeid katsudes ja seejärel oma suud, nina või silmi puudutades,» räägib dr Krista Ress. «Külm ilm võib ärritada hingamisteede limaskesta ja muuta selle viirusosakestele vastuvõtlikumaks – enim hoogustab viiruste levikut aga inimeste kogunemine siseruumidesse.»
Inimese immuunsüsteem on loodud kaitsma inimest väliskeskkonna mõjude eest. Esmalt tekib organismis üldine põletikureaktsioon, mis halvendab haigustekitaja elutingimusi kuni sissetungija hävimiseni. Organismi kaitsereaktsioon avaldub sagedamini nohu, köha ja palavikuna. Nõrgenenud immuunsüsteemist annab märku olukord, kus 2–3 puhkepäevaga ei suudeta oma jõuvarusid taastada, tuntakse ennast jõuetu ja väsinuna või kiusavad korduvad haigestumised.