Puue on diabeedihaigele lapsele sageli ainuvõimalus tugiteenusele pääsemiseks (1)

PM Tervis
Copy
Kristi Peegel asutas diabeeti põdevate laste perekondade toetamiseks Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühingu.
Kristi Peegel asutas diabeeti põdevate laste perekondade toetamiseks Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühingu. Foto: Raul Mee

Puuetega laste vanemad on mures, kuna sotsiaalkindlustusamet on jätnud just viimasel ajal paljud lapsed puudeastmeta või vähendanud endist puudeastet – puude olemasolu on aga enamasti ainus võimalus sotsiaaltoetustele ja tugisüsteemile ligipääsemiseks.

Diabeedihaigete laste arv kasvab iga aastaga – Tallinna ja Tartu lastehaiglas on esimest tüüpi diabeeti põdevaid lapsi ja noori jälgimisel ja ravil 819.

«See haigus on tegelikult progresseeruva kuluga ehk kui sa diabeedi eest ööpäevaringselt iga päev higimull otsa ees ei vastuta, sellega ei tegele, siis see lõppeb väga ränkade tüsistustega ja sinna võib jõuda väga kiiresti,» ütles MTÜ Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühingu juht, diabeedihaige lapse ema Kristi Peegel saates «Aktuaalne kaamera. Nädal».

Kui kümmekond aastat määrati esimest tüüpi diabeeti põdevale lapsele enamasti automaatselt raske või sügav puue, siis sotsiaalkindlustusameti muutunud seadusekäsitluse tulemusena jäi möödunud aastal ligi 750 korduvat puuet taotlema läinud last senisest puudest ilma, ligi 300 lapsel hinnati puudeaste varasemast kergemaks.

«Perede jaoks tähendab see uus tõlgendamine tegelikult seda, et nad jäävad abita, eriti just need pered, kes ei suuda oma õiguste eest seista, kes ei suuda esitada vaideid, kes ei jõua puuetega inimeste kojani, erinevate ühinguteni, kus oma huve kaitsta,» ütles Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuht Anneli Habicht.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles