Austraalia Monashi Ülikooli psühholoogid Roger Koenig-Robert ja Joel Pearson uurisid, mis toimub inimese ajus, kui ta püüab millegi peale mitte mõelda ning leidsid ajus jälgi inimese tahtele mittealluvast mõttetegevusest, vahendab Novaator.
Teadlased: mahasurutud mõtted on ajus ikkagi olemas
Katseisikutele anti kõigepealt kirjalikul kujul teada, mis on see, mille peale nad ei peaks mõtlema ning pärast 12 sekundit tuli hinnata mõtete alla surumise edukust. Pooled katserühmast ütlesid, et neil läks mõttekujutise mahasurumine kindlalt korda – samas olid aga teadlased jälginud katseisikute ajuaktiivsust funktsionaalse magnetresonantsimõõturiga ja tulemusi analüüsinud masinõppealgoritm kinnitas vastupidist.
Selgus, et inimestel, kes enda arvates piltidel näidatud asjadele ei mõelnud, esines aju vasakus poolkeras ikkagi seesama aktiivsusmuster, mille oli algoritm tuvastanud juba varem, kui nad neile asjadele just teadlikult mõtlesidki, ning parem ajupoolkera tegeles aktiivselt tahtmatu kujutluspildi mahasurumisega.
Teadlased kirjutavad ajakirjas Journal of Cognitive Neuroscience, et allasurutud mõtete olemasolu kinnitava teadustöö tulemustest võiks suur kasu olla psühhiaatritel, kes soovivad aidata patsientidel sundmõtetest vabaneda.