Uuringusse kaasati 987 patsienti eluohtliku Covid-19 kuluga. Enam kui 10%-l patsientidest tuvastati interferoonide vastased autoantikehad. 95% autoantikehade suhtes positiivsetest juhtudest moodustasid mehed.
Edasi näidati rakkudel põhineva testiga, et need autoantikehad on bioloogiliselt aktiivsed ehk nad neutraliseerivad 1. tüüpi interferoonide toimeid. Mõnel juhul olid olemas proovid ka haiguseelsest perioodist: ka need sisaldasid juba autoantikehi. Teistel juhtudel tuvastati autoantikehi juba esimestel haiguspäevadel, mis tähendab, et autoantikehad ei ole pelgalt raske haiguse tagajärg vaid põhjus. Sellised autoantikehad on populatsioonis haruldased. 1227-s juhuslikult valitud seerumis leiti autoantikehi vaid neljal juhul.
«Need tulemused viitavad uutele ravivõimalustele, mida rakendada eeskätt haiguse varases staadiumis,» ütles Casanova. Näiteks on ravimina olemas interferoonide preparaate, mida kasutatakse erinevate teiste haiguste ravis, muuhulgas kroonilise viirushepatiidi korral.
Eestlaste panus
Autoantikehade uuringule andsid olulise panuse ka Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna teadlased rakulise immunoloogia juhtivteaduri Kai Kisandi eestvedamisel, kes on ajakirjas Science ilmunud teadusartikli üks vastutavatest autoritest.
«Meie töögrupil on olemas pikaaegne kogemus interferoonidega seotud uuringute vallas ja seda hinnati konsortsiumi poolt kõrgelt. Näitasime, et Covid-19 patsientide autoantikehad blokeerivad kõiki interferoon alfa alatüüpe, mida on kokku 12. Interferoonide neutraliseerimise tagajärjeks on viirusevastaste barjääride nõrkus ning seetõttu viiruse soodustatud ja kiirem levik organismis,» kirjeldas Kisand.
Kisandi sõnul tuleks autoantikehade olemasoluga arvestada ka läbipõdenute plasma ülekandmisel riskigrupi patsientidele. «Oht on siiski väike, sest plasmadoonoriks tulevad enamasti need inimesed, kes haiguse kodus mõõdukate nähtudega läbi põdesid – ja suur tänu neile selle eest. Sellistel patsientidel me siiani interferoonide vastaseid autoantikehi leidnud ei ole.»
Teadlaste sõnul uuringuid selles vallas jätkuvad, sest võimalik on ka teiste immuunmediaatorite või nende retseptorite geenivariantide osalemine raske haiguse määrajatena. Paralleelselt testitakse ka mitmete teiste autoantikehade potentsiaalset rolli tõsise Covid-19 kulu tekkimisel.