Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Teadlased tegid geeniuuringus kindlaks raskekujulise Covid-19 kaks tekkepõhjust

Suitsetamine tekitab geenimuutusi, mille tagajärjel alaneb kopsude vastupanuvõime. FOTO: Shutterstock

Suurbritannia, Norra ja USA teadlased on koostöös tuvastanud geneetilised tõendid, miks suitsetamine ja rasvumine suurendavad raskekujulise Covid-19 tõenäosust.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ajakirjas Circulation avaldatud tulemused näitavad, et nii suitsetamine kui ka suurem kehamassiindeks ehk rasvumise näitaja suurendavad raske Covid-19 riski. Sama on ka sepsise tekke riskiga – see on ohtlik põletikuline reaktsioon nakkusele, mida kogevad paljud raske Covid-19-ga patsiendid.

Teadustöös uuriti suitsetamise ja rasvumisega seotud geneetilisi variante, mis mõjutavad, kas olulised geenid avalduvad või mitte. Rasvumisest ja suitsetamisest geneetilisele tasandile jäänud jälg oli seotud raskemate Covid-19 juhtumite ja sepsise esinemisega.

Uuring kirjeldab ka seda, et suitsetamise ja ülekaalulisuse tõttu võivad tõsise Covid-19 ja sepsise oht suureneda mitmesuguste mehhanismide kaudu, sealhulgas kõrgem põletikutase kehas ja immuunsuse kahanemine.

Põhjusliku seose kinnitamine viitab, et suitsetamisest loobumine ja kehakaalu langetamine võivad olla tõhusad sekkumised raske Covid-19 ja sepsise tekke riski vähendamiseks.

Tagasi üles
Back