Skip to footer
Saada vihje

Ebaviisakate e-kirjade saamine ametipostil võib inimesest kehvema töötaja teha

Ebaviisakatel e-kirjadel võib olla negatiivne mõju tööülesannetele, produktiivsusele ning isegi olla seotud öise unetusega, mis tekitab omakorda järgmisel hommikul negatiivseid emotsioone.

Pandeemia ajal töötab üha rohkem inimesi kodust ning saadetavate e-kirjade hulk on oluliselt tõusnud. Kuigi elektrooniline suhtlemine on tõhus, on see kauge, teistest lahusolev ning võib sageli ebaviisakas olla.

Illinois Chicago teadlase juhitud kaks uuringut näitavad, et ebaviisakate töömeilidega tegelemine võib tekitada hiilivat stressi ning mõjutada töötaja heaolu ja pereelu.

Teadusajakirjas Journal of Occupational Health Psychology avaldatud uuring viitab, et ebaviisakatel e-kirjadel võib olla negatiivne mõju tööülesannetele, produktiivsusele ning isegi olla seotud öise unetusega, mis tekitab omakorda järgmisel hommikul negatiivseid emotsioone.

Arvestades laialdast e-kirjade kasutust töökohal on mõistlik järeldada, et see mure üha kasvab, ütles juhtivautor Zhenyu Yuan, ärijuhtimise kolledži juhtimisuuringute dotsent.

Esimeses uuringus uurisid Yuan ja tema kolleegid 233 töötajat USA-s. Nad küsisid, milline on nende kogemus ebaviisakate e-kirjadega ning kogusid nende hinnanguid. Teises uuringus vaatasid uurijad päevikuid mõistmaks e-kirja ebaviisakuse mõju heaolule, sh töötajate raskusi uinumisega ja unega.

E-kirja ebaviisakust saab Yuani sõnul jagada kaheks:

  1. Aktiivne ebaviisakus - saatja alandavad või halvustavad märkused saaja kohta - vihjab saajale, et saatja on teda halvasti kohelnud;
  2. Passiivne ebaviisakus - saatja taotluse või arvamuse ignoreerimine - on raske teada saada, kas vastuvõtja unustas lihtsalt e-kirjale vastata või kavatses seda tegelikult eirata.

«Kuna e-kirjad on turvaliselt hoiustatud, võivad inimesed kalduda käima häirivat e-kirja kontrollimas või pidevalt kontrollida soovitud vastuse saamist, mis võib veelgi suurendada e-kirja ebaviisakusest tekkivat stressi,» selgitas Yuan. 

Selle stressi leevendamiseks julgustavad uurijad töötajaid pärast stressirohket ebaviisakate e-kirjadega tööpäeva ennast «psühholoogiliselt lahti ühendama». Parim valik on pärast tööd juhe seinast välja tõmmata. Kui võimalik, peaksid juhid seadma selgeid ja mõistlikke ootusi ses osas, mis puudutab e-kirja teel suhtlemist.

«Tuleb märkida, et e-kirjadest tingitud ebaviisakuse pingutusi ei tohiks tõlgendada samana nagu töötajate ja juhtide surve pidevalt oma e-kirju kontrollida ja neile vastata (nt telesurve),» järeldas Yuan, «Vastupidi, selgete ja mõistlike suhtlusnormide seadmine võib olla mõlema adresseerimisel tõhus.»

Kommentaarid
Tagasi üles