Geenmuundatud tubakataimes valmiv vaktsiin läbis edukalt kaks mastaapset kolmanda faasi kliinilist katset ning oli tõhususelt võrreldav praegu kasutatavate vaktsiinidega, vahendab Novaator.
Esimene taimepõhine gripivaktsiin läbib edukalt inimkatseid
Siiani on kasutatud gripivaktsiinide valmistamiseks kanamunadest või katseklaasirakkudest nopitud viiruseosakesi, mistõttu võtab viirusosakeste hankimine aega mitu kuud. Kanada ja Soome teadlased kasutasid vaktsiini valmistamiseks tubakataime Austraalias kasvavat sugulasliiki Nicotiana benthamianat, mille geene muundati nii, et see toodaks gripiviiruste väliskesta meenutavaid osakesi.
Ajakirjas The Lancet avaldatud uurimustöö näitab, et muundatud taimed on üks võimalik alternatiiv tõhusamaks vaktsiinide tootmiseks, sest taimi saab panna tootma parasjagu vajaminevaid viirusvalke ja kasvatada just vajaminevas koguses.
Londoni Imperial Kolledži nakkushaiguste uurija John Tregoningi sõnul on taimepõhiste vaktsiinide ala viimaste aastakümnetega tohutult arenenud – esimene teadustöö taimede kasutamisest viiruste vastu ilmus 1992. aastal, kuid alles nüüd jõuti sellise vaktsiiniga inimkatseteni.