Esimene samm valust vabanemisel on selgitada välja selle põhjus, räägib Tartu Ülikooli neuroloogia dotsent, neuroloog Sulev Haldre.
«Valu on selge ohumärk ja evolutsiooniliselt kaasa antud hea omadus – keha tunneb ära, kui midagi valesti on,» tõdeb dr Haldre. Olgu tegu murru, põrutuse või mõne muu probleemiga, peaaegu igal pool meie kehas on pisikesed peenikesed närvilõpmed, mis annavad sellest närvisüsteemile informatsiooni. Valuaistingu tõttu tõmbame käe ära kuumalt pliidiraualt või jala torke põhjustanud esemelt – see on automaatne.
Valuvaigistid pidurdavad valuimpulsside teket ja ülekannet. Valuvaigistavaid ravimeid mõni aeg kasutades tuleb pöörata ka tähelepanu, kas need avaldavad mõju maole – sel juhul tuleb täiendavalt võtta mao limaskesta kaitsvat medikamenti. Kui vigastus paraneb, mure saab selja taha, valu kaob ja inimene enam valuvaigistavat ravimit ei vaja.
Valu ei pruugi aga tihti olla seotud vigastusega. Närvid, mis annavad nahale tundlikkuse ja lihastele jõu, panevad jäsemed ja keha liikuma, võivad asuda kitsastes kohtades. Üks sellest tulenev sage probleem on karpaalkanali sündroom, kus käe keskmine närv on ligamentide surve all ja võib põhjustada väga ebameeldivaid kaebusi nagu käte suremine ja valu.
Randmeprobleemi korral võib tegu olla närvivaluga, aga ka näiteks randmeliigeste valuga – on see hoopis liigespõletik ja reumaatiline protsess? Neuroloogi sõnul tuleb viimast ette sageli. Siis aitab reumatoloog.
«Kui seda ei ole, siis mõnikord tõesti võib see olla närvivalu, mida tunneb ka perearst ära tüüpiliste kaebuste järgi. Neuroloog saab vaadata täpsemalt, kas tegu on närvikompressiooni valuga.»