T, 26.09.2023

Doonorikriis koroonaajal: verevarud on vähenemas kriitilise piirini

PM Tervis
Facebook
Comments
Illustreerival pildil kevadine doonoripäev Türil.
Illustreerival pildil kevadine doonoripäev Türil. Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Verekeskus kutsub üles verd loovutama ka koroonaviiruse leviku ajal. Kevadest saadik on doonorite arv märgatavalt vähenenud ja verevarud on jõudnud kriitilise piiri lähedale.

«Koroonaviiruse levik on meie ühiskonnas küll kriitiline probleem, aga samal ajal ärme unusta ka kõiki teisi patsiente. On väga palju inimesi, kes vajavad erinevate operatsioonide või õnnetuste tõttu vereülekannet. Peame selleks valmis olema, et iga hetk neid aidata,» räägib Regionaalhaigla verekeskuse doonorluse osakonna juhataja, ülemarst dr Gulara Khanirzayeva.

Paraku ollakse tänases olukorras verevarudega kriitilise piiri lähedal. Arst tõdeb, et kevadise eriolukorra ajal langes doonorite arv märgatavalt. Praegugi näeb verekeskus hirmuga, et sama tendents võib korduda. Eks probleemi üheks põhjuseks on koroonanakatunute kõrge arv, mistõttu on suur hulk inimesi karantiinis ja ei saa verd annetama tulla. Kahjuks aga on neidki, kes pelgavad verekeskuse külastamist koroonaviiruse laialdase leviku pärast.

Doonoritele tagatakse ohutus

«Loomulikult mõistame, et koroonaviiruse levik on praegu tõusvas trendis ja see on hirmutav. Verekeskusesse tulemist aga kartma ei pea, sest risk siin viirusega nakatuda on väga minimaalne,» julgustab verekeskuse ülemarst. «Ärge kartke meie juurde tulla! Jälgime kõiki ohutusnõudeid, mis terviseamet on kehtestanud ja jälgime riikliku olukorda. Panustame omalt poolt nii palju, kui võimalik, et vereloovutusprotsess oleks annetajale ohutu.»

Verekeskus lubab tööle ainult töötajaid, kes on terved ega ole olnud lähikontaktis koroonanakatunuga. Ka doonoriteks on vaid terved, riskivabad inimesed. Lisaks jälgitakse võimalusel distantsihoidmist ning tagatud on käte desinfitseerimis- ja pesemisvõimalused. Personal kannab maske, doonoritele on see soovituslik – maski võid soovi korral küsida registratuurist.

Doonorite hajutamiseks on verekeskus loonud broneeringusüsteemi. Loomulikult võetakse annetajaid ka elava järjekorra alusel vastu, kuid võimalusel võiks verekeskuse kodulehel eelnevalt aja broneerida. Nii saab tagada, et korraga ei viibi verekeskuses liiga palju inimesi. Arsti sõnul vajatakse kõikide veregruppide verd, et tagada piisavad varud. Seega on kõik vereloovutajad oodatud.

Meelespea doonorile

  • Verekeskust külasta, kui oled terve, söönud, puhanud, hea enesetundega ja ilma nakkuse riskita. 
  • Kui oled käinud reisil või oled olnud lähikokkupuutes koroonapositiivse inimesega, siis tuleb enne verekeskuse külastamist 2 nädalat enda tervist jälgida. Verd on lubatud loovutada juhul, kui doonoril ei ole 14 päeva jooksul haigustunnuseid ilmnenud.
  • Kui oled Covid-19 läbi põdenud ja terve, võid verd loovutada 14 päeva pärast negatiivset RNA testi või 28 päeva pärast sümptomite kadumist.
  • Kui pärast vereloovutamist ilmnevad haigustunnused, anna sellest kohe verekeskusele telefoni või meili teel teada.
  • Küsimuste korral võta alati verekeskusega ühendust telefoni või meili teel.
  • Täpsemaid piiranguid ja soovitusi doonoritele vaata verekeskuse kodulehelt.
Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles