R, 27.01.2023

Turvalisus peaks olema norm iga seksuaalsuhte korral

PM Tervis
Turvalisus peaks olema norm iga seksuaalsuhte korral
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kondoomi kasutamisest ei tohiks loobuda enne, kui mõlemad partnerid on infektsioonide suhtes testitud.
Kondoomi kasutamisest ei tohiks loobuda enne, kui mõlemad partnerid on infektsioonide suhtes testitud. Foto: Shutterstock

Tervise Arengu Instituut tuletab meelde kondoomi kasutamise tähtsust iga uue seksuaalsuhte korral, et kaitsta seksuaalsel teel levivate infektsioonide ja HIV-i eest.

Kondoom kaitseb korraga nii infektsiooni kui ka soovimatu raseduse eest – seda muidugi ainult siis, kui kondoomi õigesti ja kogu vahekorra vältel kasutada. Kondoomi kasutamine peaks olema norm iga uue seksuaalsuhte korral, olenemata sellest, kas kohtuti esimest korda või tutvuti juba varem. 

«Turvalisus on seksuaalsuhetes väga oluline,» ütles Tervise Arengu Instituudi (TAI) tervise ja heaolu edendamise keskuse juht Tiia Pertel. Kondoomi kasutamisest ei tohiks loobuda enne, kui mõlemad partnerid on infektsioonide suhtes testitud. Püsisuhtes, kus partnerid on testitud ja kõrvalhüppeid ei tee, võib seksi nautida ka ilma kondoomita. «Usalduslik ja monogaamne seksuaalsuhe tagab parima võimaliku kaitse seksuaalsel teel levivate infektsioonide ja HIV-i eest,» rõhutas Pertel.

HIV-i levik Eestis on stabiliseerunud, kuid on endiselt kõrge. Tänavu esimese kümne kuuga on Eestis diagnoositud 126 uut HIV-iga inimest. 2019. aastal diagnoositi Eestis 178 uut HIV-i juhtu.

Viimase kümne aasta jooksul on HIV-i diagnoosiga inimeste keskmine vanus nii meeste kui naiste seas kasvanud. Aastast 2010 on enam kui pooled uued juhud avastatud 30-aastaste ja vanemate seas ning 2019. aastal oli nende osakaal 87 protsenti. Keskmine vanus oli naistel 39,9 eluaastat ning meestel 41,4 aastat.

Keskmise vanuse tõusu põhjuseks ei ole mitte niivõrd nakkusjuhtude arvu oluline kasv vanemates vanuserühmades, vaid langus nooremate seas. Nakkuse heteroseksuaalsel teel leviku osakaal nii meeste kui naiste seas on kasvanud. Seni peamise riskirühma, narkootikume süstivate inimeste seas, on HIV-i levimus väga kõrge, kuid stabiilne.

Teistest seksuaalsel teel levivatest infektsioonidest on kõige sagedasem klamüdioos (2019. aastal 1090 juhtu, 2020. aastal kümne esimese kuuga 744 juhtu), vähem gonorröad ja genitaalherpest. Seksuaalsel teel levivad infektsioonid on viimase kümne aasta jooksul mõnevõrra vähenenud. Samas, 2019. aastal tõusis nii süüfilise kui gonorröa juhtude arv 100 000 inimese kohta ligi kaks korda. Mõlemad nakkused võivad kulgeda väga tagasihoidlike sümptomitega, mistõttu inimesed ei pruugi ise seda teada.

Rohkem teavet HIV-i ja teiste seksuaalsel teel levivate infektsioonide kohta leiab veebilehelt. Lisaks saab lugeda turvaseksi kohta ja kuidas kasutada kondoomi.

Märksõnad
Tagasi üles