N, 30.11.2023

Endine alkoholi liigtarvitaja räägib, kuidas ronis üles allakäigutrepist

PM Tervis
Facebook
Comments
Teekond täisväärtusliku elu juurde on igaühe enda otsus.
Teekond täisväärtusliku elu juurde on igaühe enda otsus. Foto: Unsplash

Elu hakkas õõnestama põhimõte, et tööd tuleb teha maksimumiga ja pidu panna samamoodi, tõdeb ettevõtja Martin. Käänuline teekond täisväärtuslikuma eluni viis käitumismustreid muutes sihile.

Tervislikud eluviisid on muutunud kogu maailmas hoogu koguvaks trendiks. Järjest rohkem eelistatakse tervislikku toitu ja proovitakse erinevaid trenne, üha enam inimesi võtab selle kõrval ette ka tee karskema eluviisi suunas. Alati ei pruugigi see tähendada täielikku alkoholist loobumist – vahel piisab ka koguste vähendamisest, et ennast paremini tunda. Selle aasta kevadest on Eestis kõigile kättesaadav tasuta eneseabiprogramm «Selge», mis aitab joomisharjumusi muuta ja valitud eluviisi juures püsida.

Sarnase teekonna, küll ilma programmi toeta, on läbi teinud 42-aastane edukas ettevõtja Martin – kunagine suur pidutseja, kelle tormilise elu juurde kuulus üsna sageli ka alkohol. Nüüdseks on Martin alkoholiga praktiliselt lõpparve teinud ja tõstab klaasi väga harva. Sportliku välimuse ja ettevõtliku olekuga mehel ei läinud praeguse elustiili juurde jõudmine aga sugugi lihtsalt.

Harjumuste muutmine ei ole kerge

Sissejuurdunud elurütmi muutmine võib hoolimata hoogsast pealehakkamisest osutuda päris raskeks. Martinil kulus vanade käitumismustrite muutmiseks ligi kolm aastat. «Minu jaoks oligi selle juures kõige keerulisem oma vanu harjumusi muuta,» räägib ettevõtja oma kogemusest. «Varem oli põhimõte, et tööd tuleb teha maksimumiga, aga pidu panna samamoodi. Kuidas sa ütled äripartnerile, et täna ma ei võta?»

Käitumismustrite muutmiseks on oluline esmalt endale seniste joomisharjumuste põhjuseid teadvustada ja enda jaoks sõnastada, mida ja mis eesmärgil muuta soovid. «Ega ma vist seda enda jaoks nii täpselt läbi mõelnud ei olnud. Tahtsin muutust, aga selle juures püsimine oli kohati ikka jõhkralt keeruline,» räägib Martin.

Sellistel hetkedel on hea väljastpoolt tuge otsida. «Selge» programm aitab läbi mõelda, kuidas harjumuslikes olukordades alkoholist hoiduda ning ümbritsevat keskkonda oma uute eesmärkidega kohandada.

Kust leida motivatsiooni?

Martin leidis motivatsiooni oma lastest, kelle jaoks ta tahtis parem eeskuju olla. «Mul on kaks poega. Ma tahan nende jaoks olemas olla. Mõtlesin sellele, millisena nad oma isa hiljem mäletavad. Ja see pilt ei olnud kõige ilusam,» tunnistab Martin.

Pere ja lähedaste inimeste heaolu ning kvaliteetsemad suhted ongi paljude alkoholist loobujate jaoks peamiseks ajendiks otsuseni jõudmisel. «Selge» programm suunab osalejat algusest peale analüüsima, millised põhjused oma joomisharjumuste muutmiseks on olulised just tema jaoks. Harjumuste muutmisel mängivad rolli ka väga erinevad argumendid.

«Selge» aitab mõtestada ka seda, millised suhted negatiivseid harjumusi toidavad ja kellelt end ümbritsevate inimeste seas vajadusel tuge saada.

Kuidas öelda «ei»?

Üks keerulisemaid väljakutseid, millega tuleb alkoholiga piiri pidades silmitsi seista, on alkoholist keeldumine seltskondlikel koosviibimistel.

«See oli hästi raske. Selle eest ma pugesin peitu. Pigem vältisin olukordi, kus tuleb alkoholist keeldumiseks vabandusi otsida. See oli minu jaoks lihtsalt nii ebamugav, et pigem üldse ei läinudki kuskile,» räägib Martin.

«Selge» õpetab analüüsima «ei» ütlemisega seotud negatiivseid tundeid ja uskumusi. Läbi mõeldaks erinevad taktikad alkoholist keeldumiseks ning sellega seotud sotsiaalse survega toimetulemiseks.

Ühe taktikana tasub kaaluda ka seda, mida kasutas Martin – kui tead, et ei suuda peol endale kindlaks jääda, siis kas sinna tasub üldse minna?

Tagasilöökidest toibumine

Aeg-ajalt võib joomist piirates ette tulla ka libastumisi. Martini tõukas tagasilangusesse lähedase pereliikme kaotus, millega oli emotsionaalselt väga raske leppida. «Nädal aega järjest jõin. Kõik oli üks suur must auk. Millestki ei saanud aru,» räägib Martin, kuidas ta elus pidepunkti kaotas.

Väiksemaid libastumisi oli Martinil aja jooksul veel ja need andsid vahepeal tehtud edusammudele alati ränga hoobi. «Järgmisel päeval on masendus ikka korralik,» tõdeb mees. «No kuidas sa tunnistad endale, et ei suuda ikka üldse kohe kaine olla?!»

Erinevad probleemid elus võivad kiiresti vanade harjumuste juurde tagasi viia. Olgu selleks siis leinaga toimetulek nagu Martini puhul või ka mõni väiksem igapäevane mure.

Sel juhul on oluline teadvustada, et alkohol ei lahenda probleeme, vaid pikas perspektiivis tekitab neid ainult juurde. 

Alkoholiga seotud harjumusi muutes tasub läbi mõelda, milliseid muutusi enda juures näha tahad. Kui ei mõtle nii väga alkoholist loobumisele, vaid pigem uute ja põnevate hobidega tegelemisele, tulevad tulemused ja hea enesetunne palju kiiremini.

«Praegu näiteks lähen õhtul pigem trenni. Lastega käime palju õues, mängime. Varem seda väga ei olnud,» räägib Martin, kuidas ta igapäevarutiin muutunud on.

Arusaamisele, et midagi on oma senistes käitumismustrites muuta vaja, tuleb jõuda endal. Lähedased saavad selles osas aga siiski toeks olla ning aidata otsuseni jõuda. Kui näed, et lähedasel on alkoholiga probleem, ent ei oska seda teemat kuidagi jutuks võtta, võib abi olla spetsialisti nõuannetest. Ühe variandina tasub aga talle tutvustada ka uut eneseabiprogrammi.

«Igaüks peab ise sellele äratundmisele jõudma, millal on õige hetk muutuseks,» räägib ka Martin. «Mina soovitan kindlasti kõigil võtta korraks aeg maha ja küsida endalt – kas see on päriselt see elu, mida ma elada tahan? Kas ma olen praegu parim versioon iseendast või tahaksin elada kuidagi teisiti?»

Programm «Selge» 

Kui oled jõudnud äratundmisele, et alkoholiga võiks hakata pisut piiri pidama, ent ei oska kusagilt pihta hakata, tasub uurida Tervise Arengu Instituudi eneseabiprogrammi «Selge».

Programm on mõeldud iseseisvaks kasutamiseks kõikidele inimestele, kes soovivad oma alkoholiga seotud käitumismustreid muuta, alkoholitarvitamist vähendada või seda üldse lõpetada. Kasutada saab programmi nii eesti kui vene keeles. Programm on anonüümne, tasuta ja selle leiab veebiaadressilt selge.alkoinfo.ee.

Programmi «Selge» rahastab Euroopa Sotsiaalfond programmi «Kainem ja tervem Eesti» raames.

Rohkem infot programmi kohta: alkoinfo.ee/programm-selge

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles