N, 30.11.2023

Kas 2021. aastal tulevad lõpuks meestele mõeldud rasestumisvastased vahendid müügile?

Getter Adeele Tamm
Facebook
Comments
Illustreeriv pilt
Illustreeriv pilt Foto: Shutterstock

1960. aastal tulid turule maailma esimesed rasestumisvastased tabletid. Juba viimased 25 aastat on teadlased lubanud välja tulla meestele kasutamiseks mõeldud sellelaadse preparaadiga, vahendab Dailymail. Kas tõesti 2021. aastal saab see teoks? 

Viimased uuringud on näidanud, et peagi saab võimalikuks meeste rasestumisvastaste vahendite kasutamine. Kliinilistel katsetel on suurt potentsiaali näidanud: geelid, iga päev tarbitavad tabletid, igakuised süstid ja isegi keemiline vasektoomia. 

Teadlased tahtsid juba 1950. aastal leiutada meestele mõeldud rasestumisvastast vahendit. See ravim aga vilja ei kandud, sest kui seda rottidel testiti, siis muutusid nad ajutiselt viljatuks. Seda vahendit katsetati ka meessoost vangide peal, kuid uuringu tulemusena nende spermatosoidide arv langes.

Tänaseks on meestel vaid kaks varianti: kasutada kondoomi või püsiv  vasektoomia kus kirurgid lõikavad või tihendavad spermatosoidi kandvaid torusid. Üks peamisi lootusi hetkel on rasestumisvastase geeli välja tulemine. Seda testitakse hetkel Suurbritannias ja USAs erinevate paaride peal. Geel sisaldab meessuguhormoone, mis on praegu kasutusel ka mõndades naiste rasestumisvastastes tablettides. 

Katsetes hõõruvad mehed rasestumisvastast geeli iga päev õlgadele ja õlavarredele. Hormoonid imenduvad naha alla ja vabastatakse 24 tunni jooksul  vereringesse. Katsetused on näidanud, et geel on ohutu, hästi talutav ja pärsib sperma väljundit kuni 90 protsendil vabatahtlikest. 

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles