Apteeker annab nõu: kuidas külmetushaigustest kiiresti jagu saada?

Getter Adeele Tamm
Copy
Külmetus.
Külmetus. Foto: Shutterstock

Külmetushaigused on üldnimetaja erinevatele viirustele, mis külmal ajal levivad. Enamikuga neist saab inimese immuunsüsteem ise hakkama, kuid ebameeldivad sümptomid vajavad siiski leevendamist. Südameapteegi proviisor Mariana Džaniašvili annab nõu, kuidas külmetusest kiiresti jagu saada.

Esmalt tuleks tegeleda haigestumise ennetamisega ning kõige tõhusam meetod viiruste leviku piiramisel on käte pesemine seebiga ning antiseptikumide kasutamine. Viiruste leviku tõkestamisel võib kasu tuua ka näomaskide kandmine – maski eesmärk on  ennetada bakterite ja viiruste levikut ning vähendada seeläbi nakatumise riski.

Viirused tulevad alati ootamatult ja kui haigustekitaja siiski juba organismi jõudnud on, tuleb lasta keha immuunsüsteemil oma tööd teha. Selleks tuleb võtta aeg maha, olla kodus, puhata ja magada ning põdeda haigus läbi. Kui ei ole palavikku, vaid ainult nohu, on abi ka rahulikust jalutuskäigust. Õues on õhuniiskus suurem, see niisutab limaskesti ja paneb nina jooksma. Õue minnes tuleb kindlasti riietuda vastavalt ilmastikule, et mitte külmetuda, aga ka mitte higistada.

Kindlasti tasub juua palju vedelikke: morssi või teed, kuhu on lisatud ingverit ja mett. Külmetushaiguste raviks sobivad hästi ravimtaimedest gripiteed, metsvaarika tee, pärnaõie tee ja kummelitee. Kasu on ka C-vitamiini sisaldavatest jookidest. Apteegis on saadaval valmis joogid, mis sisaldavad tsinki, C- ja D-vitamiine, astelpajumahla ja musta leedrit. Juua on vaja seetõttu, et organism saaks haigusetekitajad kergemini organismist välja.

Vajadusel võib enesetunnet parandada ravimitega. Külmetushaiguse ravi on enamasti sümptomaatiline ning sõltub sellest, millised sümptomid on juhtivad.

Sagedane kaebus on kurguvalu

Kurguvalu on ülemiste hingamisteede infektsioonide korral üks sagedasemaid kaebusi. Kurguvalu tekitab enamasti neelupõletik, mida põhjustavad viirused ja bakterid. Sümptomid on valu kaela piirkonnas, kurguärritus, kriipiv ebamugavustunne neelus ja valulik neelamine. Kui tegu on bakteriaalse infektsiooniga (ennekõike angiiniga), siis on sümptomite leevendamiseks näidustatud antibiootikumiravi.

Viiruslik neelupõletik taandub mõne päeva kuni nädala jooksul ka ilma igasuguse ravita. Ravi eesmärk on eelkõige enesetunde parandamine. Kurguvalu leevendamiseks saab kasutada nii sünteetilisi kui ka looduslikke preparaate ja heaks abimeheks on taruvaiku sisaldavad spreid ja pastillid. 

Kui tegemist on mikroorganismi põhjustatud põletikuga, siis tavaliselt kombineeritakse lokaalset valuvaigistit mõne antiseptilise ainega. Valu leevendamiseks ja raviks kasutatakse enamasti imemistablette või aerosoole. Abi võib olla eeterlikke õlisid sisaldavatest aerosoolidest või kurgu kuristamisest nõrga soolvee, pärnaõie-, kummeli-, salvei- või saialilleteega. Tugeva valu korral võib kasutada ka valuvaigisteid – apteegis on neid saadaval nii imemistablettide kui ka aerosoolina.

Kurguvalule lisandub köha

Viirusliku põhjusega kurguvalule lisandub tihti köha. Köha on organismi kaitsemehhanism hingamisteede puhastamiseks haigustekitajatest, võõrkehadest ja üleliigsest limast. Kui köha põhjustab elukvaliteedi olulist langust, leiab selle leevendamiseks abi apteegist.

Ägeda köha puhul, mis ei ole kestnud enam kui kolm nädalat, võib kasutada apteegist retseptita saadavaid ravimtaimeteesid, milleks on paiseleht, teeleht, harilik raudrohi, aedliivatee või Islandi käokõrv. Samuti sobivad looduslikud preparaadid, mis sisaldavad luuderohtu, Islandi samblikku, aedliivatee ürti koos alteejuurega, aedliivateed koos nõmmliivatee ja teelehega.

Tähelepanu tuleb pöörata ka köha iseloomule – kas see on kuiv või rögaeritusega köha. Kui tegemist on rögaköhaga, tuleb kasutada rögalahtisteid, mis suurendavad röga hulka ja vähendavad selle viskoossust. Kuiva köha vastu võib kasutada köhapärssijaid, mis blokeerivad köharefleksi. Rögalahtisteid ja köhapärssijaid omavahel reeglina ei kombineerita, kuid kui piinav köha ei lase magada, võib köhapärssijat paari päeva vältel etteantud koguses kasutada. Etteantud kogust ületada ei tohi.

Kui köha kiusab, on soovitatav palju juua, kuna see soodustab röga tekkimist, samuti pakuvad leevendust  toaõhu niisutamine ja inhalaator. Inhalaatorisse võib lisada füsioloogilist lahust. Auru sissehingamine leevendab köha ning aitab põletikulisel ja valulikul limaskestal taastuda. Kui tegu on bakteriaalse infektsiooniga, kasutatakse antibiootikumiravi, mille kirjutab välja arst.

Nina kinnisuse vastu

Esiteks tasub loputada nina hüpertoonilise mereveega vastavalt vajadusele, kasvõi kogu nohu kestuse ajal. See kergendab nuuskamist, aitab loputada viiruseid ninast välja, alandab limaskesta turset ning niisutab kuivanud limaskesta.

Vajadusel  tuleb võtta juurde suukaudne nohuravim. Ninakaudsete keemiliste nohuravimitega kaasneb oht jääda ravimist sõltuvusse ning kahjustada nina limastesta. Selliseid ravimeid ei tohiks kasutada rohkem kui seitse päeva järjest.

Abi on ka eeterlikest õlidest. Näiteks on apteegis saadaval riietele kinnitamiseks mõeldud eeterlikke õlisid sisaldavad aroomiplaastrid, mis parandavad nina kaudu hingamist ja leevendavad ninaeritisega kaasnevat ebamugavustunnet. Kinnist nina aitavad leevendada ka salvid rinnale ning nina alla määrimiseks. Lisaks võib kasutada eeterlike õlidega ninaaerosooli. Kasu on ka sooja auru sissehingamisest – kuuma vette või tee sisse tuleks tilgutada 10 tilka eeterlike õlide baasil valmistatud tilku, mis kergendavad nina kaudu hingamist. Tilkadega tee võib pärast ära juua.  

Magamise ajal kergendavad hingamist teepuuõli, eukalüptiõli, männiõli, nuluõli või muu eeterlik aur, mida võiks tilgutada padjale või salvrätile kolm kuni viis tilka korraga. Inhaleerimiseks võib kasutada ka nohupulka.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles