Perearst Karmen Joller selgitab, millal peaks kartma Covid-19 vaktsiini kõrvaltoimeid

Perearst Karmen Joller. FOTO: Konstantin Sednev/PM/Scanpix Baltics

«Vaktsiini kõrvatoimeid ei pea kartma. Absoluutseks vastunäidustuseks on see, kui Sul on varasemalt esinenud potentsiaalselt eluohtlik reaktsioon mõne vaktsiinis sisalduva aine suhtes - sellistest reaktsioonidest oled Sa juba teadlik ja nõustav meedik aitab hinnata, kas need võisid olla seotud samade ainetega,» kinnitab perearst Karmen Joller. 

Ka Covid-19 vaktsiini puhul esineb kergeid ja mõõduka raskusastmega kõrvaltoimeid. «On teada, et kõrvaltoimeid esineb pärast teist süsti veidi rohkem ja veidi tugevamalt kui pärast esimest süsti. Eakamatel on kõrvaltoimeid keskmiselt vähem ja need on nõrgemad kui noorematel. Seega, kui oled alla 55-aastane ja saad vaktsiini, siis arvesta sellega, et  vaktsiinijärgsel päeval võib enesetunne halb olla,» rõhutab Joller.

Joller tunnistab, et esimese doosi järgselt tal kõrvaltoimeid praktiliselt polnud, pärast teist doosi esinesid kerged kõrvaltoimed. «Ma olin 10 protsendi seas. 90 protsenti inimesi pääsevad kõrvaltoimeteta,» selgitab ta.

«Teades, et mul võivad esineda teatud kõrvaltoimed, mis pealegi üsna kiiresti iseenesest mööduvad, valin ma iga kell vaktsiini. Ma ei soovi põdeda haigust, mis võib ka minul, ilma suuremate riskiteguriteta inimesel kulgeda väga ettearvamatult - ma ei või kuidagi teada, kas põen haiguse läbi ilma sümptomiteta või satun hingamisaparaadi alla,» lisab ta lõpetuseks. 

Minult on mitmeid kordi küsitud: mis mõte on saada koroonavaktsiini, kui pean selle järel jätkama maski kandmist, hoidma...

Posted by Karmen Joller on Laupäev, 23. jaanuar 2021
Tagasi üles
Back