Nii haigus kui ka vaktsiin on uued. Hetkel ei ole teada, kui kaua kestab immuunsus vaktsineerimise või haiguse põdemise järgselt. Küll aga on teada, et haigus võib kulgeda raskelt ja põhjustada surma. Samuti on oluline vaktsineerimisega kaitsta oma peret, kolleege ja patsiente.
Milline on Covid-19 vaktsiini olemus?
Nagu kõik varasemalt teada vaktsiinid, on ka see vaktsiin läbinud põhjalikud ohutuse uuringud. mRNA tehnoloogia on küll uus, kuid mitte tundmatu, sellel viisil vaktsiinide tegemist on uuritud üle kümne aasta, antud vaktsiin on esimene, mis sai müügiloa.
mRNA vaktsiin sisaldab infot viiruse valgulise koostisosa suhtes ning selle süstimise tulemusena toodetakse inimese kehas SARS-CoV-2 ogavalku, mis kutsub esile immuunsüsteemi vastuse ja seeläbi tekib kaitse haiguse vastu (immuunsüsteem õpib SARS-CoV-2 ära tundma).
Vaktsiin ei sisalda viiruse osakesi või viirust ennast ning ei ole võimeline haigust põhjustama. mRNA ei lülitu inimese raku DNAsse ning on inimrakkude paljunemisele ohutu.
Kui kaua vaktsiin kaitseb?
Vaktsiini toimel tekkiva immuunsuse kestuse osas ei ole veel lõplikku teadmist, kuna viiruse uudsuse tõttu ei ole olnud võimalik seda mõõta.
Kas pärast äsja läbi põetud Covid-19 haigust võib vaktsineerida?
Vaktsineerida võib niipea, kui isolatsioon on lõppenud.
Millised on Covid-19 vaktsiini kõrvaltoimed?
Pärast vaktsineerimist võib esineda valu ja turse süstekohas, väsimus, peavalu, lihasevalu, liigesevalu, külmavärinad ja palavik.
Reeglina mööduvad kõrvalnähud paari päevaga, ei vaja ravi ja ei kujuta inimesele liigset ohtu, pigem on see viide immuunsüsteemi reageerimisest ja vaktsiini toime saavutamisest. Samuti ei ole reaktsiooni esinemine vastunäidustuseks järgnevale doosile.
Kas Covid-19 vaktsiinil esineb pikaajalisi kõrvaltoimeid?
Hetkel ei ole vaktsiiniuuringud pikka aega kestnud, kuid vaktsiini olemust ning toimet arvestades ei ole pikaajalised kõrvaltoimed tõenäolised. Lisaks hinnatakse kasutusloa saanud vaktsiinide toimeid ja kõrvaltoimeid pidevalt ka edaspidi.
Millised on vastunäidustused Covid-19 vaktsiini kasutamiseks?
Ägeda palavikuga haiguse korral lükatakse vaktsineerimine edasi kuni tervenemiseni. Vastunäidustuseks on teadaolev anafülaktiline reaktsioon vaktsiinis sisalduvate ainete suhtes. Näiteks munavalguallergia ei ole selle vaktsiiniga oluline.
Milline on seisukoht Covid-19 vaktsineerimise osas rasedate või imetavate emade puhul?
Pigem soovitatakse vaktsineerida. Infot rasedate kohta on vähe, aga vaktsiini toimet arvestades (ei ole tegemist elusa viirusega, mRNA ei integreeru genoomi), on mõju rasedusele väga ebatõenäoline.
Samas on teada, et rasedatel kulgeb Covid-19 raskemini ja võib põhjustada enneaegset sünnitust.
Kas vaktsiini manustamine haiguse peiteperioodis raskendab Covid-19 haiguse kulgu?
Senised uuringud ei ole näidanud, et vaktsineerimine mõjutaks haiguse raskusastet.