ARST VASTAB ⟩ Kas Covid-19 vaktsineerimine on verevedeldajat kasutavale inimesele ohutu?

, Ida-Tallinna keskhaigla sisekliiniku juhataja
Copy
Kai Sukles.
Kai Sukles. Foto: Jaana Toomik

Ida-Tallinna Keskhaigla sisekliiniku juhataja dr Kai Sukles räägib, kas verevedeldajat tarvitavale inimesele on ohutu teha Covid-19 vastast vaktsiini. Vaata ka videot.

Verevedeldajat kasutavaid patsiente on Eestis üle 30 000 ja viimastel nädalatel on tihti küsitud, kas süstitavat Covid-19 vaktsiini on ohutu teha patsientidele, kes tarvitavad verevedeldajat. Kas mitte ei tekitata sellega veritsust? Kiirelt vastates: kõik on lubatud, mingit verejooksuriski ei ole.

Peatun erinevate verevedeldajate juures ja rahvusvahelise tromboosiühingu soovitustel.

Eestis on umbes 30 000 inimest, kes tarvitavad igapäevaselt hüübimissüsteemi mõjutavaid ravimeid ehk antikoagulante. Enamik neist kasutab uusi antikoagulante, inimesed tunnevad neid järgmiste nimetuste all: Pradaxa, Eliquis, Xarelto ja Lixiana. Kui te tarvitate nimetatud ravimeid, siis võite end rahulikult ja turvaliselt vaktsineerida Covid-19 vastu. Te ei pea katkestama oma verevedeldaja tarvitamist ka mitte sellel päeval, kui te lähete vaktsineerima.

Soovitus on, et kui tehakse peene nõelaga lihasesisene süst õlavarde, siis võib kaks kuni viis minutit kergelt vajutada süstekoha peale, et ei tekiks verevalumit. Rõhutan, et kindlasti ei tohi seda kohta hõõruda.

Meil on veel neid patsiente, kes kasutavad varfariini ehk marevaani, neile inimestele on oluline teada, et nende INR oleks terapeutilises vahemikus ehk 2-3. Kui varfariini ravi on efektiivne ja ohutu, siis vaktsineerimisele ei ole mitte mingeid vastunäidustusi.

Osa, just kasvajaga seotud, tromboosiga patsiente tarvitab süstitavaid verevedeldajaid ehk Ziborit või Clexane. Ka nendel patsientidel on lubatud end vaktsineerida Covidi vastu, piiranguid ei ole.

Kutsun ülesse kõiki patsiente, kellel on antikoagulant ehk verd vedeldav ravi, vaktsineerima ennast Covid-19 vastu. Nii suudate kaitsta ennast ja enda perekonda. Nii suudame pidurdada haiguse arengut.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles