Erinevad uuringud näitavad, et ligikaudu 75 protsendil eestimaalastel esineb D-vitamiini puudust. Miks on D-vitamiin meie organismi efektiivse toimimise jaoks oluline ning mida võib endaga kaasa tuua järjepidev D-vitamiini defitsiit?
D-vitamiin ehk kaltsiferool kuulub rasvlahustavate vitamiinide hulka. Antud vitamiini peamine ülesanne on meie kehas kaltsiumi ja fosfori ainevahetuse regulatsioon, millest sõltub luukoe jätkusuutlik areng ja nende tugevana püsimine. Ilma D-vitamiinita võivad luud hõreneda ja nende kuju võib kergemini muutuda. Lisaks mõjutab D-vitamiin veel ka meie immuunsust, lihastööd, verehüübimist ja närvikoe talitust.
D-vitamiini puudust on seostatud ka mitmesuguste vähkkasvajate kõrgema esinemissagedusega, aga ka südameveresoonkonna haiguste ja autoimmuunhaigustega, kuna antud vitamiini puhul on tegemist tugeva steroidhormooniga. D-vitamiini retseptoreid on paljudes kudedes ja organites, enam kui 2000 geeni on tseselt või kaudselt D-vitamiini poolt reguleeritud.
D-vitamiini kättesaadavus
D-vitamiini leidub piiratud kujul ka toidus. Loomset päritolu toiduainetest saadakse vitamiini D3 ehk kolekaltsiferooli, millel on parem bioloogiline omastatavus. Headeks allikateks on nt rasvane kala, munakollane, maks ja kalamaksaõli. Taimse päritoluga on vitamiin D2 ehk ergokaltsiferool, kuid selle omastatavus on märkimisväärselt halvem.
Selleks, et toiduga saada 400IU D-vitamiini, on vaja ära süüa näiteks 10 keskmist muna, 4 kilo juustu, 4 kilo maksa või 20 liitrit 2,5% piima ja seda iga päev!
Kui süüa rasvast kala, nt heeringat, siis piisab ca 100 grammist päevas, kuid praktiline elu näitab, et eestimaalased ei tarbi kala igapäevaselt, mistõttu ei saa me siiski toiduga piisavat kogust kätte.
Päikesevalguse käes viibimine on oluline D-vitamiini allikas, sest D-vitamiini sünteesib päikesevalguse toimel ka meie nahk. UV-kiire mõju oleneb väga palju aga aastaajast, kellajast, pilvisusest ja päikesekaitsevahenditest. Kuna aga Eesti ilmad ei pruugi ka suvekuudel olla alati päikeserohked, siis D-vitamiin ongi ainus vitamiin, mida olenevalt ilmast tuleks tarbida toidulisandina meie kliimas aastaringselt.