Arst räägib, kuidas võib koroonaviirus mõjuda reumatoloogilise haigusega inimesele

PM Tervis
Copy
Reumatoloogiliste haigustega tuleks end koroonaviiruse vastu vaktsineerida.
Reumatoloogiliste haigustega tuleks end koroonaviiruse vastu vaktsineerida. Foto: Shutterstock

Ida-Tallinna keskhaigla reumatoloog Olga Žukovskaja ütleb, et ravimite või autoimmuunhaiguste tagajärjel pärsitud immuunsusega patsientidel on ka suurem risk põdeda haigust raskelt, samuti võib koroonaviirus muuta ägedamaks olemasoleva reumatoloogilise haiguse. 

«Pöördun kõikide reumatoloogiliste patsientide poole. Reumatoloogiliste patsientide risk nakatuda koroonaviirusesse võib tavapopulatsioonist kõrgem olla,» ütleb dr Žukovskaja. «Ravimite või autoimmuunhaiguste tagajärjel pärsitud immuunsusega patsientidel on ka suurem risk põdeda haigust raskelt. Koroonaviirus võib samuti muuta ägedamaks olemasoleva reumatoloogilise haiguse.»

Sotsiaalministeeriumi vaktsineerimiskava alusel peaksid esmajärjekorras olema vaktsineeritud need reumatoloogilised patsiendid, kes on viimase viie aasta jooksul saanud immunosupressiivset ravi. Immunosupressiivse ravi alla kuuluvad glükokortikoidid ehk hormoonravi, näiteks Medrol, Prednisolon; traditsioonilised baasravi preparaadid nagu Trexan, Arava; bioloogilised preparaadid ning sihtmärgistatud preparaadid, nagu näiteks Rinvoq ja Xeljanz.

«Ükski praegu turul olevatest vaktsiinidest ei ole elusvaktsiin, seega ei saa need põhjustada haigust ega muuta teie geneetilist infot. Neid vaktsiine saavad ohutult kasutada nii reumaatiliste haigustega kui immunosupressivset ravi saavad patsiendid,» sõnab arst, lisades: «Vaktsineerimisest saadav kasu, kas haiguse ennetamise või kerges vormis läbipõdemisena, kaalub üles vaktsineerimisest tulenevad riskid, mis on minimaalsed võrreldes Covidi läbipõdemise võimalike tüsistustega.

«Vaktsineerida tuleks eelistatult siis, kui reumatoloogiline haigus on madala aktiivsusega. Soovitatav on vaktsineerida enne reumatoloogilise ravi alustamist või enne järgmist ravikuuri. Aktiivse haiguse korral on soovitatav konsulteerida oma reumatoloogiga. Patsiendid ei pea vaktsiini saamiseks oma reumatoloogilise haiguse ravi katkestama. Ravimi Rituksimabi tarvitamise korral peab vaktsineerimine toimuma 15–17 nädalat pärast Rituksimabi manustamist,» räägib Žukovskaja.

«Julgustame kõiki reumatoloogilisi patsiente laskma end Covidi vastu vaktsineerida, olenemata raviskeemist või diagnoosist, sest vaktsineerimisest tulenev kasu ületab riske. Vaktsineerituna vähendame Covidist tingitud raskeid tüsistusi. Vaktsineerime ja püsime terved!»

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles