K, 22.03.2023

Uuringus selgus, kas vaimse tervise häired võivad inimese eluiga lühendada

PM Tervis
Uuringus selgus, kas vaimse tervise häired võivad inimese eluiga lühendada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto on illustratiivne.
Foto on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Uus-Meremaal korraldatud populatsioonipõhises uuringus püüti välja selgitada vaimse ja füüsilise tervise omavahelisi seoseid inimese kogu eluea vältel.

Uuritud populatsiooni andmeil vaadeldi indiviidipõhiselt vaimse ja füüsilise tervise omavahelisi seoseid. Jälgimisperioodiks oli 30 aastat. Koguti informatsiooni üheksa olulisema psüühikahäirete grupi ning kaheksa sagedamini esinevate füüsilise tervise häirete grupi esinemise ja omavaheliste seoste kohta konkreetsetel isikutel.

Andmete analüüsil ilmnes statistiliselt usaldusväärselt, et noores eas sagedamate ja varasemal eluperioodil avaldunud vaimse tervise häiretega isikutel kujunesid ka füüsilise tervise häired ja nad surid nooremas elueas. Nende isikute kulutused tervishoiule olid kogu elu vältel suuremad kui isikutel, kel noores eas polnud vaimse tervise häireid, kirjutab Eesti Arst.

Autorite hinnangul on kogu maailma noortel inimestel suur stressitase, kuna ühiskonnal on kõrged ootused nende haritusele, oskustele ja võimetele. Vähe pööratakse tähelepanu elanikkonna, sealhulgas noorte, vaimse tervise probleemidele. Kuna vaimne ja füüsiline tervis on omavahel tihedalt seotud, on vaimse tervise probleemidega tegelemine rahvatervise edendamise oluline osa.

Märksõnad
Tagasi üles