N, 8.12.2022

Uuringus selgus, millisel juhul on kasu Covid-19 vastastest antikeharavimitest

PM Tervis
Uuringus selgus, millisel juhul on kasu Covid-19 vastastest antikeharavimitest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto on illustratiivne.
Foto on illustratiivne. Foto: AFP / Scanpix

Itaalia teatas sellel nädalal, et nende valitsus on loonud spetsiaalse fondi SARS-CoV-2 vastaseid monokloonseid antikehi sisaldava ravimi tootmiseks. Tegemist on ühekordselt veeni manustatavate ravimitega, millest võib kasu olla Covid-19 raske kulu kõrge riskiga patsientidel, kel on nakatumisest või sümptomite tekkest möödas vähe aega.

See tähendab, et ravimit tuleks manustada enne, kui seisund muutub tõsiseks. Juba haiglaravil ja raskes seisundis patsientidel ravimist kasu ei ole.

Ravimis olevad antikehad seonduvad organismis viirusosakestega ning takistavad seeläbi nende rakkudesse sisenemist. Ka suunatakse antikehadega seondunud viirusosakesed organismis kiiresti hävitamisele. 

Ameerika Ühendriikide Toidu- ja Ravimiamet (FDA) on andnud kahele monokloonseid antikehi sisaldavale ravimile hädaolukorras kasutamise loa ambulatoorsetel Covid-19 patsientidel, kellel on haiguse raske kulu või haiglaravi vajaduse kõrge risk. Nendeks ravimiteks on Bamlanivimabi, Casirivimabi ja imdevimabi kombinatsioon, vahendab Ravimiamet.

Bamlanivimab on SARS-CoV-2 ogavalguga seonduv IgG1 monokloonne antikeha, mis on USAs lubatud kasutamiseks kerge ja keskmise raskusega Covid-19 põdevate üle 12-aastaste ja üle 40 kilo kaaluvate ambulatoorsete patsientide raviks, kellel on Covidi raske kulu ja hospitaliseerimise suur oht. Hädaolukorras kasutamise loa aluseks olid andmed käimasoleva uuringu vaheanalüüsist. Praeguseks on avaldatud ka uuringu lõplikud tulemused.

Uuringus osales 592 täiskasvanut Covid-19 kergete või keskmiste sümptomitega, kelle diagnostilisest testist oli möödunud kuni kolm päeva. Neist 156 said platseebot ning ülejäänud bamlanivimabi kolme erinavat annust või bamlanivimabi ja etesivimabi kombinatsiooni. Esmane tulemusnäitaja oli viiruse leidumine hingamisteedes 11 päeva jooksul. Efektiivsuse hindamiseks vajalikud andmed olid olemas 577 patsiendi kohta. Ühe ravimi kasutamine ei vähendanud statistiliselt olulisel määral viiruse hulka hingamisteedes, kuid rühmas, kus kombineeriti kahte ravimit, nähti erinevust.

Casirivimabi ja imdevimabi kombinatsioon on USAs lubatud kasutamiseks samal näidustusel ja sarnastel patsientidel.

Euroopa Liidus ei ole praegu ühelegi monokloonsele antikehale Covid-19 näidustusel müügiluba antud. Euroopa Ravimiameti inimravimite komitee hindab praegu olemasolevaid andmeid ja annab lähiajal arvamuse nende ravimite kasu ja riski suhte kohta müügiloaeelse kasutamise kontekstis. Eesti Ravimiametil ei ole praeguste andmete alusel vastuväiteid nende ravimite kasutamisele, kui Eesti arstid peavad seda põhjendatuks.

Märksõnad
Tagasi üles