Tervise arengu instituudi ettepanekul on märts vaimse tervise kuu. SA Tallinna koolitervishoid kooliõde Kairit Orgusaar puutub sellega kokku mõlemas elukutses — Kairit on nii meditsiiniõde koolis kui ka laste kunstiterapeut. Loomisrõõm aitab tema sõnul raskeid aegu ületada.
Kooliõde: kui varem olid psühhiaatriahaiglas pigem vanemad inimesed, siis nüüd on lapsed
«Algklassilastel on rohkem kukkumisi, eks nad jooksevad ka rohkem ringi. Mõnel valutab pea, mõni kurdab väsimust. Mida suuremad õpilased, seda keerulisemad mured. Alates põhikoolist domineerivad juba vaimse tervise probleemid — üksindustunne, madal enesehinnang, erinevad hirmud,» loetleb kooliõde.
Laste mured on murekoht
Orgusaare arvates on laste vaimne tervis väga suur murekoht. Kaebuste arv kasvab, aga järjekorrad spetsialistide juurde on pikad ja eravastuvõtud kallid. «Väga tõsine probleem,» kinnitab kooliõde-kunstiterapeut. «Just siia valdkonda tuleks riigil suunata raha, sest on näha — vaimsete probleemidega lapsi ja noori on rohkem kui kunagi varem. Kui ma 30 aastat tagasi meditsiinikoolis õppisin, käisin psühhoneuroloogia haiglas praktikal. Sel ajal olid seal patsientideks peamiselt vanemaealised ja keskeas inimesed. Kunstiteraapia õpingute ajal külastasime sama haiglat uuesti ja ma nägin, et nüüd oli seal väga palju noori,» nendib Orgusaar.
Juba aasta otsa kestnud koroonaviiruse epideemia on olnud lisaproovikiviks nii lastele kui ka täiskasvanutele. «Lapsed tunnevad puudust klassikaaslastest ja õpetajatest, kui vahepeal kontaktõpe toimus, oli kohe näha kui rõõmsad olid lapsed,» kinnitab kooliõde.
«Tänapäeva lapsed on täiskasvanutega avatumad ja julgemad,» leiab ta.