Kui probiootikumide kasutamine toiduainetööstuses on juba igapäevane praktika, siis nende jõudmine nahahooldustoodetesse on tulevikusuund, millega tegelevad ka Tartu Ülikooli meditsiiniteadlased. Nimelt töötavad nad välja probiootilist nahatoodet, mis aitaks haige naha mikrobioota korrigeerimise kaudu leevendada atoopilise dermatiidi ja akne sümptomeid.
Tartu teadlased hakkavad levinud nahahaiguste vastu võitlema probiootikumidega
Teadaolevalt toimuvad atoopilise dermatiidi ja akne puhul naha mikrobiootas muutused. Probiootilised tooted aitavad tagada naha normaalse mikroobikoosluse. Nii võiks lokaalse probiootilise nahatoote kasutamisel väheneda nende kahe nahahaiguste tüsistused ning haigusnähud võivad nõrgeneda või üldse kaduda.
«Probiootiliste bakterite ainevahetusproduktid, näiteks piimhape, muudavad naha pH happelisemaks ja patogeensetele põletikku tekitavatele mikroobidele ebasoodsamaks,» kirjeldas Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia teadur Imbi Smidt probiootikumide toimet.
Ohutusuuring ja prototüüp
Probiootilise nahatoote väljatöötamise projekt on plaanitud ellu viia kahes etapis: kõigepealt tehakse tervete vabatahtlikega ohutusuuring, seejärel valitakse välja sobivad prototüübid ning koostöös Tartu Ülikooli nahahaiguste kliinikuga katsetatakse neid atoopilist dermatiiti ja aknet põdevatel haigetel.
Uuringus kasutavad teadlased kolme probiootiliste omadustega laktobatsilli tüve, millel on vastumõju akne ja atoopilise dermatiidi nahapõletike tekitajatele, ning probiootikumide kandjatena kolme juba varem välja töötatud nahahooldustoodet.
Ohutuskatses jälgitakse probiootiliste prototüüpide kasutusmugavust, võimalikke lokaalseid kõrvaltoimeid ja mõju tervete vabatahtlike naha mikrobiootale. Sellele järgnevates kliinilistes uuringutes võetakse naha mikrobioota kindlakstegemiseks mikrobioloogilised proovid enne ja pärast ravi, sest vaid sel viisil saab hinnata probiootilise prototüübi mõju naha mikrobiootale, haiguse kliinilistele sümptomitele ja haigusnähtude püsivale leevenemisele või kadumisele.
Teadustööst sünnib uudne teaduspõhine probiootilise nahahooldustoote prototüüp atoopilist dermatiiti ja aknet põdevatele haigetele.