Sarnasus katastroofiolukorraga
Rahvusvaheline Punase Risti ja Punase Poolkuu Seltside Föderatsioon klassifitseerib katastroofi «äkiliseks katastroofiliseks sündmuseks, mis häirib tõsiselt kogukonna või ühiskonna toimimist, põhjustades inimlikke, materiaalseid, majanduslikke või keskkonnakahjusid».
Katastroofi tagajärjel on enim ohustatud naised, lapsed ja vanemad täiskasvanud, kellele võib sündmus tekitada nii ärevust kui ka depressiooni. Sama efekti on andnud ka Covid-19 pandeemia.
Uuringute kohaselt on 40% USA täiskasvanutest Covid-19 pandeemia järgselt teatanud vähemalt ühest vaimsele tervisele kahjulikust mõjust, sealhulgas ärevusest, depressioonist, mõnuainete tarvitamisest ja suitsiidimõtetest. Hiljuti hakkas Eesti inimeste vaimset tervist Covid-19 pandeemia ajal uurima Tervise Arengu Instituut. Tulemused peaksid jõudma avalikkuse ette veel maikuus.
Mis on Covid- 19 ärevussündroom?
Londoni Kingstoni ülikooli professor Ana Nikčević ja Londoni South Banki ülikooli teadlane Marcantonio Spada töötasid välja Covid-19 ärevussündroomi kontseptsiooni. See sündroom avaldub võimetusena kodust lahkuda Covid-19 hirmude tõttu, sageli kontrollides end, kas pole avaldunud mõni sümptom. Selhulgas väldivad ärevussündroomiga inimesed sotsiaalseid olukordi või teisi inimesi.
Uurijad märgivad, et selle sündroomiga inimestel on suurem traumajärgne stress, suurem üldine stress, ärevus, terviseärevus ja suitsiidimõtted. Selle kõige põhjuseks arvatakse olevat pandeemia ajal tekkind isoleeritus, hirm viirusesse nakatumise ees ja ebakindlus oma terviseseisundis. Tugeva ärevuse ja hirmutunde tagajärjel võib inimese immuunsüsteem nõrgeneda ning see omakorda võib muuta teda vastuvõtlikumaks Covid-19 viirusele.
Rohkem terviseuudiseid leiad tervis.postimees.ee leheküljelt.