T, 5.12.2023

9 kõige levinumat küsimust hammaste kohta

PM Tervis
Copy
Täiskasvanud inimesel on kokku 32 hammast.
Täiskasvanud inimesel on kokku 32 hammast. Foto: Shutterstock

Hammaste hügieeni eest hoolitsemisega tegeleme iga päev, kuid paljud inimesed kasutavad otsingumootoreid, et leida hammastega seotud küsimustele vastuseid. Express Dentist on kirja pandud üheksa kõige populaarsemat küsimust. 

1. Kuidas valgendada hambaid?

Hammaste valgendamine tähendab pleegitamise protseduuri, seda on kõige ohutum lasta teha professionaalsel hambaarstil. Vesinikperoksiidiga hambavalgenduseks mõeldud geel muudab hammaste tooni mitu korda valgemaks. 

2. Mitu hammast on täiskasvanutel?

Täiskasvanud inimesel on kokku 32 hammast, neist neli on tarkusehambad. 

3. Kui palju on inimestel hambaid?

See sõltub paljugi vanusest. Lapseeas on piimahambaid 20, kuid need vahetuvad jäävhammastega, mida on kokku 32. 

4. Kui palju hambaid on koertel?

Sarnaselt inimestega tuleb ka koertel kasvades hambaid juurde. Kutsikana on koertel 28 hammast, täiskasvanuna on koertel hambaid 42. 

5. Kuidas hambaid pesta?

Selleks igapäevaseks tegevuseks on vaja hambaharja ja hambapastat. Siinkohal tuleb mainida, et lastele mõeldud hambahooldusvahendid on teistsugused, näiteks võiks lastel olla pehmemate harjastega hambahari. 

Hambaid tuleks harjata umbes 45-kraadise nurga all ning liikuda üle kõikide hammaste. Elektrilise hambaharjaga tuleks igale hambale pühendada kolm kuni viis sekundit. 

6. Millal tekivad lastel hambad?

Hammaste tulemine algab umbes kuuenda elukuu ajal ja see võib osutuda väikelastele valusaks protsessiks. Sel perioodil on lapse igemed tundlikumad. 

7. Millal tulevad välja tarkusehambad?

Tarkusehambad tulevad välja tavaliselt 21-aastaselt, kuid on inimesi, kellel tarkusehambad välja ei tulegi. 

8. Kuidas eemaldada hambakivi ilma hambaarstile minemata?

Hambakivi moodustub hammaste vahele ja igemete alla. Kuna sealseid kohti on raske hambaharjaga puhastada, hakkavad seal ladestuma mineraalsoolad. Suur ja tähtis osa on ka toitumisel. Hambakivi kogunemist saab kõige paremini ennetada, kasutades hambaniiti. 

9. Kuidas vabaneda hammaste krigistamisest?

Hammaste krigistamine ehk bruksism tekib tavaliselt stressist ja juhtub kas ärkveloleku või uneajal. Soodustavateks teguriteks võivad olla alkohol, suitsetamine, kohvi joomine või ravimite kasutamine. 

Kui bruksism on krooniline, tuleks selle murega pöörduda hambaarsti poole. Kuid üks võimalik põhjus võib olla liigne suhkru tarbimine enne uinumist. Seega tuleks vältida suhkrurikaste toitude tarbimist vähemalt tund enne magamaminekut. 

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles