Keskkonnaamet soovitab linnugripi tõttu vältida laidude külastamist

BNS
Copy
Künnimehi saatnud valged kajakad, seas ka mõni must künnivares, täitsid mustama pööratud künkapealse, neile lisandus kuldnokaparv. Siis ilmus teele auto, mis kõik lendu peletas.
Künnimehi saatnud valged kajakad, seas ka mõni must künnivares, täitsid mustama pööratud künkapealse, neile lisandus kuldnokaparv. Siis ilmus teele auto, mis kõik lendu peletas. Foto: Peeter Kümmel

Keskkonnaagentuur, keskkonnaamet, põllumajandus- ja toiduamet soovitavad pesitsusaja ja lindude gripi ohu tõttu vältida laidude külastamist.

Loodusturismiks väga populaarsed paigad on meie laiud, mis on elupaikadeks paljudele lindudele, kellel on juuli keskpaigani aktiivne pesitsusperiood, teatasid riigiametid reedel ühises pressiteates. Pesitsusaja tõttu, kuid ka lindude gripi leviku vältimiseks soovitavad ametid laidude külastamisest hoiduda.

«Keskkonnaagentuuri välitööde käigus avastasid meie seirajad kolmapäeval Pärnumaa laiult linnukolooniast palju surnud linde, kelle seas oli nii kormorane, kajakaid kui ka kahlajaid,» ütles keskkonnaagentuuri eluslooduse osakonna juhtivspetsialist Rauno Kalda. Ta lisas, et esialgsel hinnangul võib tegemist olla lindude gripiga ning keskkonnaagentuur saatis seejärel seirajatele välja juhised, kuidas käituda, ning andis lindude rõngastajatele soovitused peatada rõngastamine väikesaarte kolooniates.

«Haiguste loodusliku leviku vastu pole paraku rohtu, aga soovitame linnugripi takistamiseks lindude pesitsusajal ilma tungiva vajaduseta laide mitte külastada,» ütles Kalda.

Põllumajandus- ja toiduameti andmetel on hukkunud veelinde Pärnumaalt sellel kevadel varem leitud, seetõttu võib gripi kahtlus olla põhjendatud.

Juhul kui leiate saartel või laidudel hukkunud veelinde, hulganisti surnud metslinde või surnud röövlinnu korjuse, palume sellest teavitada, helistades põllumajandus- ja toiduameti infotelefonil +372 605 4767. «Kindlasti ei tohiks surnud linde puutuda. Pärast saare või laiu külastamist tuleb pesta käed, jalanõud ja riided ning kindlasti vältida kokkupuudet kodulindudega,» rääkis põllumajandus- ja toiduameti peadirektori asetäitja Hele-Mai Sammel.

Keskkonnaameti liigikaitse büroo juhataja Marju Eriti sõnul on kevadel ja suvel iseäranis tundlikud alad avamaastikud, näiteks laiud, rannikud, niidud ja sood, sest just nendel aladel pesitsevad linnud enamasti maas. «Paljudel aladel kehtivad ajalised viibimispiirangud, millega palume inimestel arvestada. Lihtsasti mõistetava Looduskaitse kaardirakenduse kaudu on teave kehtestatud viibimispiirangute kohta hõlpsasti kättesaadav. Piirangud on kehtestatud kõige tundlikumatele aladele, et tagada lindudele pesitsusaegne rahu,» ütles Erit.

Viibimispiirangutega aladel liikumiseks tuleb keskkonnaametilt taotleda luba, mis antakse üksnes väga põhjendatud juhtudel. Ka muid väikesaari ja laide soovitab amet külastada pärast pesitsusperioodi lõppu.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles