P, 1.10.2023

Tartu Ülikooli teadlaste raamat aitab patsienti koduses ravis

PM Tervis
Facebook
Comments
Foto: Shutterstock

Tartu Ülikooli teadlaste äsja väljaantud raamat «Kui tervis läinud käest» aitab paremini mõista sagedasemate haiguste sümptomeid ning tutvustab nende leevendamiseks või raviks kasutatavaid käsimüügiravimeid ja koduseid raviviise.

Ühe raamatu autori, Daisy Volmeri, sõnul on see raamat kompaktne ja praktiline infoallikas, mis toetab patsientide suutlikkust end ise ravida. See sisaldab teavet sagedasemate haiguste, nende sümptomite, käsimüügiravimite ja koduste raviviiside kohta.

«Raamatu koostamisel oleme lähtunud Eestis kehtivatest ravijuhistest ning turul olevatest ravimitest ja ravimvormidest. Lisaks patsientide iseravimisteadlikkuse suurendamisele oleme raamatus tähelepanu juhtinud ka apteegile kui esmasele ja käepärasele kohale, kust saada infot oma terviseprobleemi lahendamiseks,» sõnas Volmer. 

Raamatus käsitletakse kümmet põhiteemat:

1) iseravimine käsimüügiravimitega ja sellealane nõustamine apteegis;

2) ülemiste hingamisteede probleemid;

3) valu ja palavik;

4) seedetraktiprobleemid;

5) eritus- ja suguelundkonna probleemid;

6) nahaprobleemid;

7) eri tüüpi haavad, nende hooldus ja ravi;

8) südame-veresoonkonnahaigused;

9) silmaprobleemid;

10) allergia;

11) teised tervisemured, sh suitsetamisest loobumine, ülekaalulisus, ärevus ja unetus, rasedusaegsed vaevused, aneemia ja koduste mürgistuste esmaabi.

Tartu Ülikooli teadlaste raamat «Kui tervis läinud käest»
Tartu Ülikooli teadlaste raamat «Kui tervis läinud käest» Foto: Erakogu/Tartu Ülikool

Käsimüügiravimite teema juures on lühidalt seletatud, kuidas ravim toimib, kuidas seda manustada ja annustada ning millised on tavalisemad võimalikud ohud. Lisaks on kirjeldatud looduslikke raviviise, mis enamasti tähendab ravimtaimede tarvitamist.

300-leheküljelise raamatu «Kui tervis läinud käest» autorid on Tartu Ülikooli sotsiaalfarmaatsia nooremlektor ja proviisor Veera Bobrova, peremeditsiini kaasprofessor ja perearst Marje Oona, farmakognoosia professor Ain Raal, biofarmaatsia nooremlektor ja proviisor Kersti Teder ning sotsiaalfarmaatsia kaasprofessor Daisy Volmer.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles