N, 7.12.2023

Toitumisterapeut avaldab, millisel temperatuuril hakkavad toidus hävinema kasulikud ained

, Toitumisterapeut
Copy
Piisavas koguses vitamiinide ja mineraalide omastamiseks tuleb esmalt üle vaadata oma toidulaud.
Piisavas koguses vitamiinide ja mineraalide omastamiseks tuleb esmalt üle vaadata oma toidulaud. Foto: Shutterstock

Suvel on võimalus anda kehale kõikvõimalikke vajalikke toitaineid, mida meie kliimas talvel väheks jääb. Seda kõike saab teha väga maitsvalt.

Rohelistes lehtviljades ja köögiviljades leiduvad ühendid, tugevad antioksüdandid, mis pakuvad kaitset tervisehäireid soodustavate oksüdatiivsete kahjustuste eest. Erinevad fütotoitained toimivad organismis erinevalt – üks suudab hävitada vähirakke, teine võidelda organismis ringlevate vabade radikaalidega jne. Inimeste elulaad ja -keskkond on selline, mis paneb organismi antioksüdantse kaitsevõime väga tugeva surve alla. Tervise tagab see, kas annad oma kehale piisavalt materjali, et keha saaks maksimaalselt funktsioneerida.

Grillimisel hakkavad toitained hävinema

Alati võiks grillimise kõrval olla üks korralik suur kausitäis värsket salatit ja mitte ainult tomati ja kurgiga, vaid sinna sisse võiks lisada palju erinevaid vilju. Salatisse võiks panna näiteks erinevaid rohelisi lehtvilju nagu petersell, till, rukola, lehtpeedi lehed, lehtkapsas, varsseller, tomat, kurk, kapsas, paprikaoad, herned, küüslauk, sibul. Värske salati materjali võiks loovalt laiendada, et anda kehale rohkem vajalikke toitaineid. Metsa äärest korja veel juurde võilille lehti ja õisi, põdrakanepit, naati. Salatit maitsesta oliiviõli või hapukoorega.

Kindlasti võiks liha juurde alati köögivilju grillida, näiteks suvikõrvits, paprika, kartul, peet, porgand, pastinaak, juurseller, sibul. Kui toitu kuumutada – grillida, praadida, keeta –, siis hakkavad hävima vitamiinid ja teised vajalikud toitained juba 47 kraadi juures. Mitte kõik toitaineid ei hävi.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles