Kaltsium ja kaalium on otseselt seotud vererõhu reguleerimisega. Hiljuti tehtud uuringus leiti, et ka tsingil võib olla oma osa seal mängus, vahendab MedicalNewsToday.
Teadlased tegid selle avastuse kogemata. Nad uurisid tsingi rolli roti aju töös ja märkasid vererõhulangust.
Kui täiendavad uuringud kinnitavad seda hüpoteesi, võivad leiud lõpuks viia uute ravimiteni kõrge vererõhu ehk hüpertensiooni kontrollimisel.
Arstid kasutavad hüpertensiooni leevendamiseks mitmesuguseid strateegiaid. Kui treening ja toitumise muutmine, näiteks kaaliumi tarbimise suurendamine ja soola tarbimise vähendamine, ei ole vererõhu vastuvõetavates piirides hoidmiseks piisavad, on saadaval palju erinevaid ravimeid.
«Enam kui 60.aasta tagused avastused on kinnitanud, et veresooni ümbritsevas lihases on kaltsiumi ja kaaliumi tase kontrollinud nende laienemist ja kokkutõmbumist,» ütlevad hiljutise uuringu autorid. Need samad teadlased leidsid ootamatult, et ka tsink võib mängida rolli veresoonte laienemisel.
«Tsink on bioloogias oluline metalliioon ning arvestades, et kaltsium ja kaalium on kuulsad verevoolu ja rõhu reguleerimise poolest, on üllatav, et tsingi rolli pole varem hinnatud,» rääkis vanemuuringu autor doktor Scott Ayton.
Dr Ayton lisab, et tsingil on verevoolule ja -rõhule kaltsiumiga vastupidine mõju.
«Meie avastus on suurepärane, sest meie ju uurisime algselt üldse aju, mitte vererõhku.»
Inimeste puhul ei ole veel leitud tõendeid tsingi tarbimise ja hüpertensiooni vaheliste seoste kohta. Olulist rolli mängib tsingi kogus rakkudes, mitte vereringes.