- Kuhugi sõites tuleks kaasa võtta telefon, et vajadusel abi kutsuda
- Kuumarabanduse saanu tuleks toimetada varjulisse kohta
Pikad jaanipühad ja kõrvetavad soojakraadid annavad võimaluse puhata, kuid ei tasu unustada, et ka puhkusel olles tuleb hoida käepärast esmaabivahendid. Eesti Punase Risti esmaabiõpetaja Mikk Orasmaa jagab näpunäiteid, kuidas hoida palaval suvepäeval enda ja teiste tervist.
Esmaabiõpetaja ja Karell Kiirabi brigaadijuhi Orasmaa sõnul on kõige alus ehk A ja O ikka vesi, sest nii suure kuumusega on just dehüdratsioon see, mis võib suvepäeva ebameeldivaks muuta. «Kui veepudelit kaasas pole, siis ole kindel, et sul on koht, kust seda ostma minna. Vee alla ei lähe alkohoolsed joogid ega muud karastusjoogid, ka laste puhul ei tohiks vett asendada limonaadiga,» räägib Orasmaa. Samuti tuleb endale meelde tuletada, et vett peab jooma, mitte veepudelit lihtsalt kaasas kandma.
Apteekri soovitused on pakkimisel abiks
Selleks et õnnetused puhkust ei rikuks, peavad alati kaasas olema elementaarsed esmaabivahendid. Puhkusele sõites peaks kotti panema mitmesugused plaastrid, antiseptiku ja elastiksideme. Samuti peab Orasmaa tähtsaks puugipintsettide olemasolu – neid saab soetada apteekidest ja suurematest toidupoodidest. «On juhtumeid, kus inimesed tulevad ka linnas abi küsima, et aidake puuk välja võtta, nii et ka linnakeskkonnas on võimalik puuki saada,» lisab Orasmaa.
Esmaabiõpetaja soovitab pikemaks ajaks puhkama minnes kotti pakkida ka kraadiklaasi, sest igas puhkekohas ei pruugi seda olla ja siis ei ole käepärast ka abivahendit, mille abil diagnoosida, miks laps on muutunud loiuks.
«Külmkapis võiks veel olemas olla Burnshieldi geel, mida võib peale panna ka päikesepõletuse korral. See koosneb suures osas veest, seega on ohutu ja sobib ka lastele,» jagab Orasmaa soovitusi. Kes võtavad regulaarseid ravimeid, peaksid needki kindlasti kaasa pakkima. Esmaabiõpetaja märgib, et ravimid tuleks kaasa võtta koos pakendiga, et ei tekiks ohtu võtta valet ravimit või unustada, mis toimeaine mingil tabletil oli.