Selle asemel peavad nad tungima teiste organismide rakkudesse ja kaaperdama nende molekulaarsed paljunemismehhanismid. Viiruste invasioonid hõlmavad peremeesraku poolt toodetud spetsiifiliste valkude seondumist ja nendega suhtlemist — neid nimetatakse viirusega interakteeruvateks valkudeks (VIP).
Iidse koroonaviiruse jäljed
Teadurid rakendasid tipptasemel arvutusanalüüse enam kui 2500 inimese genoomidele 26 populatsioonist üle maailma. «Kohanemisallkirjad» leiti 42 erinevast inimese geenist, mis kodeerivad VIP-sid.
Need VIP-signaalid esinesid ainult viies populatsioonis, mis olid kõik pärit Ida-Aasiast. See viitab sellele, et tänapäevaste ida-aasialaste esivanemad puutusid koroonaviirustega kokku umbes 25 000 aastat tagasi.
Edasine testimine näitas, et 42 muutust ilmnesid peamiselt kopsudes – see on kude, mida Covid-19 sümptomid kõige enam mõjutavad. Samuti saadi kinnitust, et need valgud suhtlevad otseselt praeguse pandeemia eest vastutava SARS-CoV-2 viirusega.
Teised sõltumatud uuringud on samuti näidanud, et VIP-geenide mutatsioonid võivad vahendada vastuvõtlikkust SARS-CoV-2 suhtes ja Covid-19 sümptomite raskust. Lisaks kasutatakse Covid-19 ravis praegu mitut VIP-geeni kas ravimite sihtmärkidena või on see osa kliinilistest uuringutest.
Tõendid viitavad, et enamik inimese genoomi adaptiivseid ehk kohastumuslikke mutatsioone on regulatiivsed mutatsioonid – geene võis olla vaja arengu käigus niiöelda ümber kirjutada erinevatel aegadel ja erinevates kohtades või vastusena rakuvälistele stiimulitele.
Kui 900 inimpõlve tagasi hakkas viirus peremeesrühmi nakatama, tehti ka esmane laialdane looduslik valik ja oma geene said suurema tõenäosusega edasi anda need, kes olid juba paremini võimelised viirusega koos eksisteerima.
Eluks koos peremeesorganismidega muutus aegamööda ka viirus ise, et tagada inimese ellu jäämisega enda kestvus.
Ajalooliste viiruspuhangute poolt mõjutatud geenide avastamine võib aidata jõuda paremate ravimeetoditeni.