Synlabi laborispetsialisti Kaidi Hundi sõnul on mais, juunis ja juulis raske vahet teha, kas tegu on külmetuse või allergiaga. «Tilkuv või hoopis kinnine nina, punetavad ja sügelevad silmad või lakkamatu aevastamine võib olla nii külmetuse, aga väga sageli ka allergilise reaktsiooni sümptom,» ütleb ta.
Henry ei osanud allergiat kahtlustada põhjusel, et nähud ei löönud välja igal kevadel ja suvel või kui, siis mitte kauaks. Analüüsid näitasid, et tal on tugev allergia nii kase kui ka puju õietolmu vastu.
Kõige levinum on allergia kase õietolmu suhtes
Hundi sõnul on kase õietolmu allergia põhjamaade levinuim allergiahaigus. «Kui kase õietolmu allergiaga kaasneb ülitundlikkus heintaimede õietolmule, võib ebameeldiv hooaeg kesta maist juulini,» selgitab ta.
Õietolmuallergia sümptomite avaldumine sõltub spetsialisti sõnul nii individuaalsest tundlikkuse astmest, allergeenivastase antikeha hulgast, organismi üldisest tervislikust seisundist, ilmast – vihmaste ilmadega on õietolmu õhus vähem –, aga ka vanusest. Hunt lisab, et vanusega muutub organismi immuunsüsteem õhus levivate (aero)allergeenide suhtes üldjuhul tolerantsemaks.
Õietolmuallergia sümptomid on kinnine nina (limase eritise või turse tõttu), aevastamine, vesised, sügelevad ja punased silmad. «Neid haigusnähte põhjustavad allergiku organismi nuumrakkudest vabanevad põletikku esile kutsuvad ained, millest tuntum on histamiin,» selgitab spetsialist.
Vabas õhus sportivale õietolmuallergikule ei ole see aeg kerge. «Kehalise koormusega kaasneb tavaliselt ka suure koguse õhu sissehingamine ning õhus lendava õietolmu eest ei ole kuhugi pääsu,» ütleb Hunt.