Täna on Eesti jäätise päev

PM Tervis
Copy
Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees
Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

2017. aastal algatas kodumaine jäätisetootja Balbiino uue traditsiooni: tähistamaks Eesti jäätiselegendi Evald Rooma ehk Onu Eskimo sünnipäeva, on 6. juuli alati Eesti jäätise päev.

Päeva eesmärk on tõsta esile Eesti jäätisevalmistamise traditsioone ja hoida elus mälestust Onu Eskimost kui ettevõtlikust mehest, kes pani aluse Eesti jäätisetööstusele, kirjutab Balbiino koduleht. 

Kes oli Evald Rooma ehk Onu Eskimo?

6.juulil 1911. aastal sündinud Evald Rooma ehk Onu Eskimo alustas Tartus jäätise tootmisega juba 1932. aastal. Esimese suurema partii valmistas ta Tartu laulupeole 1934. aastal. Jäätisele pani Evald nimeks Eskimo ja sealt sai alguse tema hüüdnimi Onu Eskimo.

Nõukogude okupatsioonivõimu tõttu oli Onu Eskimo sunnitud oma jäätiseäri lõpetama, kuid 1987. aastal alustas ta elu sisse puhumist oma jäätiseettevõttele Eskimo, tehes seda kohe, kui võimud mingitki ettevõtlust võimaldama hakkasid.

Oma legendaarsed Eskimo jäätiste retseptid pärandas Evald Rooma kodumaisele jäätisetootjale Balbiinole, kes valmistab nende järgi praegugi populaarset jäätisesarja Onu Eskimo. Samuti on Balbiino jäätisemuuseumis hoiul Eesti esimesed jäätisetootmise masinad, millega Evald Rooma tööd alustas.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles