Lisaks teada-tuntud tunnustele, nagu kõhuvalu ja pärakusügelus, võivad parasiidid tuua kaasa veel terve hulga sümptomeid. Viisimaa loetleb neist mõned: «Kõhulahtisus, iiveldus, seletamatu kaalukaotus, allergia, aneemia, pea- ja liigesevalu, mälulüngad, mõnikord ka palavik. Sooleparasiidid võivad tuua kaasa ka menstruaaltsükli häireid.»
Sooleparasiidinakkuse saab diagnoosida väljaheite analüüsi ja vereproovi abil. «Kui proovid näitavad parasiite, saab arst kirjutada vastava rohu. Pole üht universaalset ussirohtu, ümarusside väljaajamiseks mõeldud rohud näiteks paelussidele ei mõju,» hoiatab õde. Niisiis on kindlasti vaja ravi perearstiga kooskõlastada, kes lisaks retsepti andmisele saab jagada nõu, kas on vaja ravida ennetavalt ka pereliikmeid ja kuidas kodus nakkuse levikule piir panna.
Kokkuvõttes tunnistab Viisimaa, et kooliõdedeni ei jõua sageli info ussihaigust põdevatest õpilastest, sest lapsevanemad ei tõtta sellest teatama. «Kui võtame võrdluseks peatäid, siis sooleparasiitidest teatakse ja räägitakse tunduvalt vähem. Aga pole mõtet pead liiva alla peita, nad on olemas ja võivad meile päris palju kahju tekitada. Targa ja teadliku käitumisega saame aga haigestumist tunduvalt vähendada.»
Sooleparasiitide ennetamiseks ja nakkuse leviku pidurdamiseks:
- Pese seebiga hoolikalt käsi enne sööki ja pärast WC kasutamist. Lapsed tuleb suunata käsi pesema ka õuest tulles, sest parasiitide munad on võimalik kaasa tuua maapinnalt, liivakastist või mullast.
- Käsi tuleb pesta ka koduloomadega tegelemise järel. Kassid ja koerad peavad saama regulaarselt ussirohtu.