P, 1.10.2023

Mida teha, kui naaber ajab muru niitmisega hulluks?

, Peaasi.ee juht
Facebook
Comments 4
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Mida teha, kui naaber muudkui vurab kõrvalaias muruniidukiga ringi ja segab maaidülli, vastab kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.

Mul on nii usin naaber, et niidab praktiliselt iga päev muru - mitte ühelegi maas sibanud putukale pole kõrvalaias ilmselt tänaseks tiibu selga jäänud. Esiteks, nii sage muru niitmine pole loodusele hea, ja teiseks - ta häirib meie perekonda, kui suvalistel aegadel hakkab masinaga vuristama. Lapsed ajab ka mõnikord üles. Ütlesin talle ka üle aia, et ta võiks selle niitmisega rahulikumalt võtta, aga ei miskit. Kuidas me rahu ja vaikust saame?

Erakordselt suur väärtus on see, kui oma naabrite ja kogukonnaga jagatakse kokkukuuluvustunnet, ressursse ja heategusid. Rahulik ja rõõmus kooseksisteerimine oma naabritega võib aga teinekord olla suurem väljakutse kui ruumi jagamine oma pereliikmetega. Naabreid ei saa tavapäraselt valida ning paratamatult võib ette tulla harjumuste ja väärtuste kokkupõrkeid, mille lahendamine võib üksjagu stressirohkeks kujuneda.

Inimese elutegevusega kaasnev müra on üks oluline stressifaktor. Selline müra, mida me ei saa kinni keerata ega selle valjudust mõjutada, on meile otseselt kurnav ning pikema aja peale kipub säärane stress ka kuhjuma.

Kui rääkida muru niitmisest, siis selle puhul on väärtuskonflikt kerge tekkima. Kes eelistab liigirikast ja vabalt kasvavat kooslust, kes läheb ärevile, kui murusse on sattunud kasvõi üks soovimatu liigi esindaja või on muru soovitust sentimeetri pikemaks sirgunud. Muru eest hoolitsemise kombestikku reguleerivad mingil määral ka kohalikud omavalitsused või on sõlmitud mitteformaalsed kokkulepped naabruskonnas.

Aias toimetamine on paljude jaoks üks kergesti kättesaadav ja loomulik vaimse tervise hoidmise vahend. Kui see just tuttvate või naabrite aedadega võrdlemise tõttu liigset võistluslikkust ja sooritamissurvet üles ei küta. Oma aia ja muru eest hoole kandmine on tähenduslik tegevus, see annab võimaluse kujundada oma lähimat keskkonda just selliseks, nagu soovid, laiemal maastikul pole sellist kontrolli kuidagi võimalik saavutada.

Kahtlustan, et naabreid ei saa veenda muru niitmisest loobuma, neile võib see olla tarvilik elu osa, mis aitab oma vaimset heaolu tasakaalus hoida. Samas peaks olema võimalik kokku leppida mõnes aspektis selle juures, näiteks selles, mis kell see tegevus toimuda võiks. Selline kokkulepe võimaldaks stressi maandada, kuna muruniiduki urisema hakkamine toimuks sel juhul ette ennustataval ajal. Üks võimalus võiks olla naabruskonnas proovida teemat tõstatada ning teha ettepanek kokku leppida, millised on sobilikud muruniitmiskombed. Ehk on see teema ka teistel naabritel üles kerkinud ning konkreetne kokkulepe võiks kogukonnatunnet tugevdada.

Teine võimalus on võtta näppu kook või midagi mõnusat oma aiast ning minna naabri jutule. Võibolla oleks paslik ka selleks juba eelnevalt mõlemale sobiv aeg kokku leppida. Rääkida siiralt sellest, miks ja kuidas muru niitmine teie perele stressi tekitab ning ehk tulete naabriga arutades mõnele heale mõttele, kuidas olukorda lahendada.

Facebook
Comments 4

Märksõnad

Tagasi üles