Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Itaalias avastati Covid-19 haigetel patsientidel hoopis teise haiguse tunnused

FOTO: Shutterstock

Teadlased jälgisid pikaajaliselt patsiente, kes olid hospitaliseeritud Covid-19 tõttu ning märkasid hüperglükeemia suurenemist, kirjutab Medical Xpress

Itaalia uuringust selgus, et umbes pooltel pandeemia alguses Covid-19 tõttu haiglasse sattunud patsientidel esines hüperglükeemia või kõrge veresuhkru tase. 

«Need inimesed ei olnud varem diabeetikud,» märkis uuringu autor ja Bostoni lastehaigla nefroloogia osakonna doktor Paolo Fiorina. Vastuvõtu ajal leiti umbes 46 protsendil patsientidest hüperglükeemia. 

Uuringus hinnati 2020. aasta märtsist maini Itaalia haiglasse sattunud 551 inimese tervist. Järelkontrolli periood hõlmas kuue kuulist jälgimist pärast haiglasse sattumist.

Võrreldes patsientidega, kellel puudusid glükoosihäirete nähud, olid hüperglükeemilistel patsientidel ka raskemad probleemid: pikem haiglaravi, suurem hapniku vajadus, intensiivravi vajadus ja juhitavale hingamisele viimise vajadus. 

Praegune uuring avaldati ajakirjas Nature Metabolism.

Uurijad leidsid, et hüperglükeemiaga patsientidel oli hormonaalne tase ebanormaalne. 

«Lisaks sellele, et nad tootsid liiga palju insuliini, oli neil ka ebanormaalne proinsuliini tase. Põhimõtteliselt viitab hormonaalne profiil sellele, et Covid-19-ga patsientidel on endokriinne pankrease funktsioon ebanormaalne ja see püsib kaua pärast taastumist,» rääkis Fiorina.

Hüperglükeemilistel patsientidel esines ka tõsiseid kõrvalekaldeid põletikuliste tsütokiinide, sealhulgas IL-6 jt koguses.

Covid-19 järgsel perioodil oli paljudel patsientidel pärast söömist kõrgem glükoositase ja ebanormaalsed kõhunäärmehormoonide näitajad.

«See uuring on üks esimesi, mis näitab, et Covid-19 avaldab otsest mõju pankreasele, mis tähendab, et viirusel on veel üks sihtmärk, mida rünnata,» lisas Fiorina.

Tagasi üles
Back