Just neid looduslikke alternatiive saab kasutada allergiaravimite asemel (1)

PM Tervis
Copy
Foto: Shutterstock

Õietolmuallergia vaevab maailmas paljusid inimesi ja raskendab igapäevaelu. Medical News Bulletin pani kirja seitse viisi, kuidas looduslike vahenditega allergia vastu võidelda. 

Pollinoos ehk õietolmuallergia (tuntud ka kui hooajaline allergiline riniit) mõjutab 10–30 protsenti maailma elanikkonnast. 

Allergiline riniit on ninaõõne limaskesta põletik õhus lenduvate osakeste, näiteks õietolmu juuresolekul. Need osakesed ehk allergeenid käivitavad immuunsüsteemi vastuse, aktiveerides IgE antikehad ja käivitades allergilise reaktsiooni. Paljudel inimestel esineb seetõttu hooajalist allergilist nohu.

Sümptomiteks on nohu, silmade sügelus ja aevastamine. Neid sümptomeid saab leevendada ravimitega, mida nimetatakse antihistamiinikumideks. Kuid need farmatseutilised ravimid võivad põhjustada soovimatuid kõrvaltoimeid, näiteks liigset unisust. 

Millised on looduslikud alternatiivid allergiaravimite asemel?

1. Soolalahus

Soolalahus on veepõhine lahus, mis sisaldab erineva kontsentratsiooniga naatriumkloriidi või soola. Soolalahust müüakse pihustuspudelites ja seda võib kasutada koduse abinõuna ninakinnisuse puhul. 

Ühes uuringus vaadeldi nina loputamise mõju soolalahusega 220 allergilise riniidiga lapsel. Lapsed jagati kolme rühma: ühele rühmale anti hüpertoonilist soolalahust, ühele tavalist soolalahust ja ühele platseebot.

Pärast nelja nädala möödumist kahest soolalahuse annuse manustamisest päevas näitasid hüpertoonilist soolalahust saanud lapsed allergilise sügeluse, aevastamise, ninakinnisuse, ninaõõne turse, nohu ja keskkõrva vedeliku märkimisväärset vähenemist.

Neil, kes said tavalist soolalahust, vähenes aevastamine ja nohu. Uuring viitab sellele, et hüpertooniline soolalahus pakub allergiate ravimisel üldist kergendust.

2. Kurkum

Kurkum on erekollane majapidamisvürts, mida saab kasutada ka põletikuvastase ravimina. Ühes uuringus testiti kurkumi toimeainet hiirte nuumrakkudele.

Nuumrakud moodustavad umbes 10 protsenti ninaõõne põletikulistest rakkudest ja need aktiveeruvad, kui allergeen, näiteks õietolm, kohtub IgE antikehaga. Kurkumi manustamisel blokeeriti nuumrakkude allergeenide vahendatud aktiveerimine.

See uuring viitab sellele, et kurkum võib aidata leevendada allergilise nohuga seotud ninapõletikku.

3. Ingver

Uuringus testiti 2-protsendilise värske ingveri dieedi mõju indutseeritud allergilise riniidiga hiirtele. Ingveri dieeti tarvitanud hiirtel vähenes aevastamine ja nina tundlikkus allergeeni suhtes märkimisväärselt.

Teadlased täheldasid ka ingveriga toidetud hiirte nuumrakkude vähenenud aktivatsiooni. Nende tulemuste kohaselt võib värske ingver aidata vähendada nasaalset põletikku ja leevendada nina tundlikkust allergilise riniidi korral.

4. Probiootikumid

Probiootikumid on elusad mikroorganismid, mis võivad aidata kaasa organismi mikrobioomile. Probiootikume, näiteks Lactobacillus paracasi, leidub jogurtis ja muudes fermenteeritud piimatoodetes.

Ühes uuringus testiti 31 bakteriaalse suukaudselt manustatud bakteri toimet kaheksa nädala jooksul allergilise riniidi puhul. Teadlased leidsid põletikureaktsiooni märkimisväärse vähenemise.

Teises uuringus testiti probiootikumi Lactobacillus casei allergilise riniidiga eelkooliealistel lastel. Nad testisid 187 last vanuses 2–5 aastat ja andsid neile 12 kuud Lactobacillus casei'd sisaldavat kääritatud piima või platseebot. Riniidi episoode esines harvem neil, kes said probiootikumi.

5. Spirulina

Spirulina pärineb sinivetikatest ja seda saab osta toidulisandina. Uuringus testiti spirulina toimet allergilise riniidiga inimestele. Neil, keda raviti spirulinaga, vähenes suurel määral aevastamine, nohu, ummistused ja sügelus, võrreldes nendega, keda raviti platseeboga.

6. C-vitamiin

Uuringud on näidanud, et C-vitamiini tarbimine aitab leevendada allergia sümptomeid.

Ühes uuringus manustati kahele grupile kuue kuu jooksul suukaudselt üks gramm päevas C-vitamiini või platseebot. Kõige tavalisem kaebus enne uuringu algust oli ninakinnisus, mis mõjutas 57,5 protsenti rühmast. Nendest ninakinnisusega isikutest, kes said C-vitamiini, teatas 91 protsenti ninakinnisuse vähenemisest. Muud kaebused oli aevastamine ja nohu. Pärast C-vitamiini manustamist paranes 100 protsenti aevastamist kogenud inimesi ja 80 protsenti neist, kellel oli nohu.

7. Nõelravi

Nõelravi on iidne ravi, mis hõlmab väikeste nõelte sisestamist sihtkudedesse, sõltuvalt vaevustest. Uuringud on näidanud, et see looduslik ravi võib leevendada allergia sümptomeid.

Ühes uuringus osales 80 allergilise nohuga inimest, kellel kõigil oli ninas ebamugavustunne. Uuringu alguses oli 59 protsendil allergia tõttu probleeme magamisega, 26 protsenti teatas hingamisraskustest ja 15 protsenti kurguärritustest.

Nõelravi tehti käte sihtpunktides, kulmudel, küünarvarrel ja kuklal. Seda kasutati üks kord päevas vähemalt 15 päeva jooksul ja jätkati allergiasümptomite raskusastme põhjal. Patsientidel vähenesid märkimisväärselt ninaga seotud sümptomid ja unehäired.

Hooajaline allergia võib paljude inimeste jaoks olla igapäevases elus häiriv. Kuigi mõned allergiaravimid võivad leevendada sümptomeid, on looduslike abinõude valik neile, kes soovivad kõrvaltoimeid vältida. Need seitse looduslikku allergiavastast ravimit võivad leevendada allergilist nohu, kuid ei pruugi kõigile sobida. Selle jaoks tuleks konsulteerida perearstiga, et selgitada välja, milline on parim looduslik valik. 

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles