Teadlaste hinnangul on üks kolmandik dementsuse juhtumitest elustiili muutmisega ennetatavad. Siin on maailma terviseorganisatsiooni viis soovitust, kuidas dementsuse teket edasi lükata või ennetada, vahendab Being Patient.
Lihtsad elustiilimuutused, mis aitavad ennetada dementsust
1. Tee regulaarselt trenni – eksperdid soovitavad üle 65-aastastel nädalas vähemalt 150 minutit aktiivselt liikuda. 2019. aasta uuringu järgi vähendab regulaarne trenn Alzheimeri tõve riski. Liikuda tuleks teha oma võimetele vastavalt ja ka vähesel liigutamisel on positiivne mõju aju tervisele. Regulaarne jalutamine vähendab oluliselt vaimse võimekuse vähenemise riski.
2. Toitu tervislikult – iga päev tuleks tarbida piisavas koguses puu- ja juurvilju, teravilju, kaunvilju (läätsed, herned, oad), pähkleid ja häid rasvu. Kõige paremini mõjub vaimsele tervisele Vahemere dieet, mis sisaldab rohkelt antioksüdante ja oomega-3-rasvhappeid, mis kaitsevad aju vananemise eest.
3. Loobu suitsetamisest – maailma terviseorganisatsiooni hinnangul tekitab suitsetamine ajukahjustusi ja vaimsete võimete hääbumist. Kõrges eas võib aju suitsetamisele tundlikum olla ja dementsuse oht on seetõttu suurem.
4. Piira alkoholi tarbimist – ka mõõdukas alkoholi tarbimine võib seada aju ohtu ja suurendada vaimsete häirete riski.
5. Ole sotsiaalselt ja intellektuaalselt aktiivne. Üksildus ja vähene suhtlemine suurendab oluliselt depressiooni ja kognitiivsete võimete vähenemise riski. Teadlased leidsid, et regulaarne suhtlemine ja tähendusrikkad ning stabiilsed inimsuhted vähendavad dementsuse riski. Samuti on tõestatud, et lugemine, uute oskuste arendamine ja muusikaga tegelemine aitavad hoida vaimset tervist ning parandavad mälu.