Riik kavatseb Euroopa taasteabi toel kohandada üle 100 hooldekodu

PM Tervis
Copy
Foto: Pilt on illustreeriv.

Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK) ja sotsiaalministeerium hakkavad Euroopa taasteabist (REACT-EU) toetama üldhooldusteenuste kohandamist, et vähendada nakkushaiguste levikut, bioloogilisi riske ja tulekahjuohtu hooldekodudes. Taotlusvooru eelarve on neli miljonit eurot.

Sotsiaalkaitseministri Signe Riisalo sõnul toetatakse hooldekodude kohandamist koroonapandeemia ajal ilmsiks tulnud puudujääkide tõttu.

«Koroonapandeemia ajal oli nakkuse levik hooldekodudes suur. Seda eriti nendes hooldekodudes, mille ruumilahendus ei võimaldanud haigete ja tervete klientide eraldamist,» selgitas minister Riisalo. «Euroopa taasteabi rahadega on võimalik need probleemid lahendada,» lisas ta.

Lisaks koroonapandeemiale on Riisalo sõnul hooldekodud haavatavad ekstreemsetes ilmastikuoludes, kui kaob ära elekter või vesi.

«Selline olukord juhtus näiteks 2019. aasta novembris, mil Lõuna-Eesti tarbijad olid üle 72 tunni ilma kütte, vee ja kanalisatsioonita. Selle toetuse abil saab suurendada ka näiteks elektrienergia varustuskindlustust,» tõi minister näite.

Sotsiaalkindlustusameti tegevusloaga üldhooldusteenuse osutajad saavad toetuse taotlusi hakata esitama 4. oktoobril ja taotlusvoor on avatud kuni järgmise aasta 10. jaanuarini. Taotlejatel on võimalus hakata e-toetuse keskkonnas oma taotlust kokku panema ja sisestama juba alates 8. septembrist.

RTK avaliku taristu talituse juhataja Marek Atoneni sõnul loodetakse saada piisavalt taotlusi, et kohandada vähemalt sada hooldekodu.

«Arvestades erinevaid kohandusvajadusi, oleme eesmärgiks võtnud kohandada vähemalt 100 hooldekodu. Eesmärgi täitmise teeb lihtsamaks see, et toetusel pole omaosaluse nõuet ehk toetusega saab ära katta kõik kohandamisega seonduvad kulud ning rakendatakse eelarvepõhist kindlasummalist rahastamist,» selgitas Atonen.

Avatavas taotlusvoorus on tegevuskoha maksimaalne toetus 1000 eurot ühe teenusekoha kohta, kuid kõige rohkem 65 000 eurot. Väiksemale, kuni kümne teenusekohaga üldhooldusteenuse osutamise tegevuskohale, on teenusekohtade arvu arvestamata maksimaalne toetus 10 000 eurot.

Tagasi üles