Testosteroonasendusravi ja treeningu mõju vererõhule on seni olnud ebaselge, nüüd näidati, et testosteroonravi tõstab meestel vererõhku, eriti ilmne on erinevus treeningutega tegelevatel meestel, vahendab Med24.
Uuringus ilmnes, et levinud ravi tõstab meestel vererõhku
12 nädalat kestvasse uuringusse haarati 50–70-aastased mehed, kelle vööümbermõõt oli üle 95 sentimeetri ja kellel testosterooni seerumitase oli normaalne-madal (6–14 nmol/l). Uuringus jagati osalised rühmadesse, kus kombineeriti testosterooni (igapäevane transdermaalne kreem) ja platseebot juhendatud treeningutega või mitte.
Keskmine 24 tunni süstoolne vererõhk tõusis testosteroonraviga: testosterooni pluss treeningu grupis tõusis süstoolne ehk ülemine vererõhk 3,0 mmHg, samas kui platseebo pluss treeningu grupis vererõhk hoopis langes 3,0 mmHg võrra.
Treeningugruppides keskmine diastoolne ehk alumine vererõhk langes, kuid langus oli testosteroonravi saanutel oluliselt väiksem: platseebo pluss treeningu grupis langes 3,9 mmHg ja testosterooni pluss treeningu grupis langes 0,5 mm Hg. Ööaja diastoolne vererõhk oli madalam treeningugrupis, kuid testosteroonravi nullis selle ära: platseebo pluss treeningu grupis langes 4,0 mmHg ja platseebo pluss ilma lisatreeninguta grupis tõusis 0,7 mmHg, testosterooni pluss treeningu grupis –0,4 mm Hg. Treening suurendas keskmist 24 tunni pulsirõhku, suures osas just päevaajal.
Seega oli testosteroonravi peamine mõju 24 tunni süstoolse vererõhu tõus, mis oli selgemalt nähtav treeninguga tegelenud grupis.
Testosteroonravi ordineerimisel keskealistele ja vanematele meestele tuleks vererõhku hoolsalt hinnata ja jälgida.