K, 22.03.2023

Apteekrid: apteekides vaktsineerimine laiendaks vaktsiinide kättesaadavust

PM Tervis
Apteekrid: apteekides vaktsineerimine laiendaks vaktsiinide kättesaadavust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Eesti Proviisorapteekide Liidu konverents.
Eesti Proviisorapteekide Liidu konverents. Foto: Marek Metslaid

Üle 150 apteekri Eesti apteekidest kogunesid teisipäeval Eesti Proviisorapteekide Liidu (EPAL) konverentsile, kus üheskoos tõdeti, et hoolimata sellest, et apteekrid on reeglina inimestele tervishoiusüsteemis kõige esmasem kontakt, ei ole nad vastaval tasemel kaasatud olulistesse aruteludesse.

«Apteeker on kasvava rolliga tervishoiutöötaja, kes annab patsiendile ja tervishoiutöötajatele infot ravimite kohta, olles sageli esimene kontakt kergemate tervisehädade korral. Samuti nõustab apteeker, kuidas hoolitseda oma tervise eest ja ennetada haigusi. Järjest enam räägitakse kogukonnaapteekrist, kes panustab inimese ja kogukonna tervisesse,» selle mõttega avas EPALi juht Ly Rootslane 2021. aasta konverentsi, mis kandis sõnumit «Apteekri fookuses on inimene kui tervik».

COVID-19 pandeemiast tulenevalt oli üks enim oodatuid ettekandeid Leedu apteekritelt, kes jagasid oma kogemust vaktsineerimisteenuse pakkumisel. Spetsiaalse koolituse saanud apteeker võib Leedus vaktsineerida alates selle aasta märtsikuust, kokku vaktsineeritakse juba 48 apteegis ning koolitatud on üle 200 apteekri.

«Eks iga uue asja alustamine on väljakutse ning COVID-19 vaktsineerimine on ju kõigile uudne, siiski saime suurepäraselt hakkama ja patsiendid hindavad seda võimalust,» kinnitab Kaunase apteegijuhataja Vaida Andreniene.

EPAL on teinud korduvalt ettepanekuid, et ka Eestis võiks apteeker vaktsineerida – see leevendaks meditsiiniõdede nappust ning tagaks vaktsineerimise parema kättesaadavuse.

Apteegis pakutavad teenused on viimaste aastate jooksul oluliselt laienenud, patsient ootab apteeki tulles põhjalikku nõustamist ravimite ja teiste apteegikaupade osas. Järjest olulisem on kliiniliste teadmiste pagas, oskus mõõta inimese tervisenäitajaid, aga ka nõustada, kuidas loobuda suitsetamisest ning miks tuleks minna sõeluuringule.

Apteegis pakutavad teenused on viimaste aastate jooksul oluliselt laienenud.

Täna ootab inimene raviminõustamisest enamat. Näiteks on olulised teadmised toitumise ja toidulisandite vallas ja ka oskus märgata vaimse tervise probleeme ning suunata vajaliku spetsialisti juurde.

Nii jagas perearst ja vegan Marta Velgan proviisoritele väärtuslikku ja praktilist nõu selle kohta, kuidas anda ravimispetsialistina asjakohast abi täistaimse toitumise valinud inimestele, kes jõuavad oma toitumisalaste küsimustega järjest enam ka apteekrini.

Tartu Ülikooli farmaatsia instituudi doktorant Kristiina Sepp tõdes oma ettekandes, et kuigi apteekreid ei kaasatud pandeemia alguses teiste tervishoiutöötajatega ühisesse infovälja, tõestas kriis nii riigile, patsientidele kui kogu tervishoiusektorile, et apteekrid on võimelised väga kiiresti kohanema ning pakkuma erikülgset tuge keerulistes tingimustes.

Märksõnad
Tagasi üles