Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Loe, millistes riikides on muudetud Covid-19 vastu vaktsineerimine kohustuslikuks

Vaktsineerimine. FOTO: Shutterstock

Delta tüvest tingitud nakkuste järsk tõus ja vaktsineerimise aeglustumine on sundinud valitsusi muutma Covid-19 kaitsepookimist kohustuslikuks tervishoiutöötajatele ja teistele kõrge riskiga rühmadele. Samuti ei saa enam niisama lihtsalt kohvikutesse ja teistesse asutustesse.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Üha enam riike muudab avalike teenistujate või reisijate jaoks vaktsineerimise kohustuslikuks. Ühe rangema meetmena nõuab Itaalia kõikidelt töötajatelt Covid tervisekaarti, vahendab Reuters.

Siin on mõnede riikide vaktsiinimandaadid:

Itaalia valitsus kohustas kõiki töötajaid esitama tõendeid vaktsineerimise, negatiivse testi või hiljutise nakkusest paranemise kohta. Uued reeglid jõustuvad 15. oktoobril.

Iga töötaja, kes ei esita kehtivat tervisetõendit, saadetakse palgata puhkusele, kuid teda ei saa vallandada.

Kuigi mõned Euroopa Liidu riigid on käskinud oma tervishoiutöötajatel vaktsineerida, ei ole ükski neist teinud rohelist passi kõigile töötajatele kohustuslikuks, muutes Itaalia kontinendi jaoks proovikiviks.

USA president Joe Biden teatas 10. septembril tervishoiupoliitikast, mis nõuab enamikult föderaaltöötajatelt Covid-19 vastu vaktsineerimist, ja sunnib suuri tööandjaid laskma oma töötajatel vaktsineerida või kord nädalas testida.

Uued meetmed kehtiksid umbes kahe kolmandiku kohta kõigist USA töötajatest, kes töötavad rohkem kui 100 töötajaga ettevõtetes.

Valge Maja kinnitas 5. augustil, et kaalub väliskülaliste vaktsineerimise nõudmist, kuna kavatseb lõpuks taasavada rahvusvahelised reisid, kuid teatas, et ei ole teinud lõplikku otsust ega kavatse kohe piiranguid tühistada.

Austraalia otsustas juuni lõpus muuta vaktsineerimine kohustuslikuks kõrge riskiga vanurite hooldustöötajatele ja karantiinihotellide töötajatele.

Alates oktoobrist on Suurbritannia hooldekodude töötajatele vaktsineerimine kohustuslik.

Inglise ööklubides ja muudes suure rahvahulgaga kohtades nõutakse alates septembri lõpust tõendit täieliku vaktsineerimise kohta.

Suurbritannia nõuab suure tõenäosusega tervishoiutöötajate vaktsineerimist Covidi vastu, ütles tervishoiusekretär Sajid Javid 14. septembril.

Kanada teatas 13. augustil, et kohustab oktoobri lõpuks föderaalteenistujaid ja transporditöötajaid vaktsineerima Covid-19 vastu. Vaktsiinimandaat hõlmab ka lennu-, rongi- ja kruiisilaevade reisijaid.

Alates 13. septembrist on vaktsineerimine vajalik näiteks restoranide ja kinode külastamisel.

Fidžil jõustus 15. augustil uus koroonaviiruse poliitika, teatas AFP, mil vaktsineerimata riigiteenistujad olid sunnitud puhkusele minema. Need, kes jäävad novembriks vaktsineerimata, vallandatakse.

Lisaks võivad eraettevõtete töötajad saada trahve ja ettevõtted võivad olla sunnitud töötajate vaktsineerimisest keeldumise korral tegevuse lõpetama.

Prantsusmaal peab kõigil tervishoiu- ja hooldekodutöötajatel, koduabilistel ja kiirabitehnikutel olema 5. septembriks saadud vähemalt esimene Covid-19 vaktsiinisüst.

Haiglad, hooldekodud ja tervisekeskused on kõrvaldanud töölt umbes 3000 töötajat kogu Prantsusmaal, kuna nad ei ole lasknud end Covid-19 vastu vaktsineerida, teatas valitsus 16. septembril.

12. juulil muutis Kreeka vaktsineerimise kohustuslikuks hooldekodude töötajatele ja alates septembrist tervishoiutöötajatele.

Uute meetmete raames on baaridesse, kinodesse, teatritesse ja muudesse suletud ruumidesse lubatud ainult vaktsineeritud kliendid.

Ungari valitsus otsustas muuta tervishoiutöötajatele vaktsineerimise kohustuslikuks.

Indoneesia

Maailma rahvaarvult neljas riik muutis veebruaris vaktsineerimise kohustuslikuks, ähvardades trahvidega kuni viis miljonit ruupiat (357 dollarit).

Tagasi üles
Back