N, 8.12.2022

Algab nahavähist ja melanoomist teavitamise nädal

PM Tervis
Algab nahavähist ja melanoomist teavitamise nädal
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Nahavähk on ennetatav.
Nahavähk on ennetatav. Foto: Shutterstock

Täna alagab nahavähist ja melanoomist teavitamise nädal. Eesti Vähiliit juhib tähelepanu, et viimase 10 aasta vältel on haigestumus melanoomi Eestis kasvanud lausa poole võrra.

Mittemelanoomseid pahaloomulisi nahakasvajaid ehk nahavähki diagnoositi aastal 2018 Eestis 805 naisel ning 476 mehel, kokku 1281 juhtu. Melanoomi uusi haigusjuhte esines aastal 2018 kokku 223 juhtu, nendest 139 naisel ja 84 mehel.

Päikesevalgus on oluline, et toota organismile vajalikku D-vitamiini, see on vajalik ka kaltsiumi imendumiseks ja luude kasvuks. Loomulikult inimestele meeldib päike, endorfiinide vabanemine tekitab mõnutunnet. Päikesega liialdamine, sealhulgas solaariumi kasutamine, aga suurendavad nahavähi ja melanoomi teket, samuti kiirendab see naha vananemist, vähendab immuunsüsteemi tõhusust ning põhjustab silmahaigusi.

Tänapäeval tunnistab juba 92 protsenti inimestest, et liigne päike võib põhjustada terviseprobleeme, kuid ainult 18 protsenti kaitseb oma nahka päikese eest. 61 protsenti inimestest usub, et päevitunud nahk on atraktiivne. 90 protsendi nahavähi juhtude põhjuseks on liigne ultraviolettkiirgus.

Mõistlik oleks vähendada tahtlikku naha päevitamist, kaitsta väikelapsi ja pakkuda kaitset välitingimustes töötajatele otsese päikeskiirguse eest. Nahavähile ja riskifaktorite ennetamisele pöörab Euroopas kõige suuremat tähelepanu heategevuslik organisatsioon Euromelanoma, mille asutasid dermatoloogid. Selles osalevad 33 Euroopa riigi arstid, Eesti nende seas.

Tänaseks on Eesti dermatoloogid 11 aastat korraldanud melanoomi ja nahavähi heategevuslikke skriininguid teadvustamaks nahavähi tekke riske. Nahavähk on nähtav ja seepärast soovitavad nahaarstid kontrollida oma nahka peeglist kord kuus, statistika andmetel teeb seda vaid 33 protsenti inimestest. 

Märksõnad
Tagasi üles