Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Koroona, gripp või külmetus – kuidas neid eristada ja ravida?

Positiivse gripitesti korral saab arst ka välja kirjutada ravimi, mis aitab haigusega võidelda. FOTO: Shutterstock

​Lisaks koroonaviirusele levib praegusel aastaajal ka gripp ning teised hingamisteede viirushaigused, mis põhjustavad köha, kurguvalu, nohu ja palavikku. Kuidas teha vahet, milline viirus on külge hakanud ja otsustada, milliseid raviviise kasutada, selgitab südameapteegi proviisor Kerli Vahar.

«Ainult haigustunnuste järgi ei ole kahjuks võimalik selgeks teha, kas tegemist on koroonaviiruse, gripi või mõne muu hingamisteede viirushaigusega. Ägedate hingamisteede sümptomite ja palaviku korral on soovitatav teha test, millega saab kindlaks määrata, kas tegemist on koroonaviiruse või gripiga,» ütleb Vahar.

Positiivse koduse testi korral suunab perearst PCR-testile, kus tulemus kinnitatakse. Gripi tuvastamiseks tehakse tavaliselt perearsti juures gripi kiirtest. Kui need testid on negatiivsed, siis võib proviisori sõnul eeldada, et tegemist on muu hingamisteede viirushaigusega, mida rahvakeeli nimetatase külmetushaiguseks.

«Nii gripp, koroonaviirus kui ka muud hingamisteede viirushaigused on piisknakkused, mis tähendab, et need levivad köhimise, aevastamise või rääkimise teel õhku lenduvate süljepiiskadena, mis satuvad teise inimese hingamisteedesse. Olenemata sellest, kas tegu on koroonaviiruse, gripi või muu viirushaigusega, tuleks tervenemise perioodiks jääda koju, et haigust mitte edasi levitada,» rõhutab Vahar. Nakatumise ennetamiseks tuleb hoida ka teiste inimestega distantsi, kanda maski ja tagada piisav käte hügieen.

Koroonaviiruse ja gripi vastu saab vaktsineerida. «Vaktsineerimine aitab haigust ära hoida või vähendab raskelt haigestumist. Kindlasti aitab viirushaiguste vastu võidelda tugev ja toimiv immuunsüsteem. Selleks on hea värskes õhus liikumine ja tervislik toitmumine. Mõnikord on tarvis lisaks juurde võtta immuunsust tugevdavaid toidulisandeid, nagu D- ja C-vitamiin või tsink,» ütleb Vahar.

«Gripi vastu on olemas ka ravi, mis tähendab, et positiivse gripitesti korral saab arst välja kirjutada ravimi, mis aitab haigusega võidelda. Koroonaviiruse ja muude hingamisteede viirushaiguse korral saab kasutada ainult ravimeid, mis aitavad leevendada sümptomeid.» Kuna sümptomid võivad olla individuaalselt erinevad, siis Vahar julgustab koduse ravi puhul küsima nõu apteekrilt, kes aitab sümptomite leevendamiseks kõige sobivama ravimi valida.

Kui sümtpomid ei parane koduse raviga, tuleks pöörduda arsti poole. «Mõnikord võib viirusliku nakkuse puhul toimuda ka põletiku ägenemine ja lisanduda bakteriaalne infektsioon. Sellisel juhul tuleb raviks kasutada antibiootikume. Tavalise viirushaiguse puhul antibiootikumid ei toimi ja nende kasutamisel ei ole mõtet,» selgitab proviisor.

Tagasi üles
Back