Telliskivi Loomelinnakus tuleb fotonäitus puuetega inimestest

BNS
Copy
Eesti Puuetega Inimeste Koda korraldatud näitust on võimalik külastada kuni 9. jaanuarini.
Eesti Puuetega Inimeste Koda korraldatud näitust on võimalik külastada kuni 9. jaanuarini. Foto: URMAS LUIK / PARNU POSTIMEES /Scanpix

Tallinnas Telliskivi Loomelinnakus avatakse reedel, ülemaailmsel puuetega inimeste päeval ligipääsetav fotonäitus «Puue ei ole alati silmaga nähtav».

Eesti Puuetega Inimeste Koda (EPIKoda) pöörab ülemaailmse puuetega inimeste päeval tähelepanu asjaolule, et puue või elumuutev krooniline haigus ei pruugi kõrvaltvaatajale alati välja paista.

«Meie fotonäitus Kolme Puu galeriis räägib päris inimestest, pannes puude uude valgusesse. Me ei märka tihtipeale, kui palju inimesi meie ümber peab igapäevaselt pingutama ja ületama oma puude või terviseprobleemidega seotud takistusi, sest välimusest ei tule see kuidagi välja,» ütles EPIKoja juhatuse esimees Monika Haukanõmm.

«Soovime lõhkuda ajale jalgu jäänud stereotüüpe ja näidata, et koos varjatud terviseprobleemide ja puuetega inimestega on ühiskonnas palju rohkem neid, kelle erivajadustega me peame igapäevaselt arvestama,» lisas ta.

Fotonäitusest võtab osa 14 puuetega inimeste võrgustiku esindajat, kes räägivad avatult nii kogelusest, fibromüalgiast, kurtusest kui ka teistest kroonilistest haigustest või erivajadustest. Näituse avab sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo reedel kell 13 Telliskivi Loomelinnaku Kolme Puu galeriis. Avamisele on oodatud kõik huvilised, kohapeal on tagatud viipekeeletõlge ja fotode kirjeldustõlge.

Fotode autor on Ken Mürk. «Teema on natukene südamelähedane: olen ise vähemalt poole elust reumahaige olnud ning umbes sama kaua ka sügava depressiooni ning ärevushäiretega maid jaganud,» ütles Ken Mürk.

«Ehk võiksin kuuluda ka ise pildistatavate hulka. Loodan südamest, et antud näitus suudab anda väikese panuse inimeste teadlikkuse suurendamisse erinevate haiguste osas, millega on silmitsi vägagi suur hulk meie ühiskonnast.»

Alates reedest on võimalik näitusega tutvuda ka veebilehel https://epikoda.ee/varjatud. Ligipääsetavuse huvides on iga foto varustatud detailse tekstilise kirjeldusega ning iga inimese lugu on tõlgitud eesti viipekeelde.

Fotonäitus jääb avatuks kuni 9. jaanuarini.

Ülemaailmset puuetega inimeste päeva tähistatakse ÜRO algatusel alates 1992. aastast iga aasta 3. detsembril.

EPIKoja missioon on puuetega inimeste ja krooniliste haigete elukvaliteedi, ühiskonda kaasatuse ning eneseteostuse võimaluste tõstmine läbi huvikaitse ja koostöö. EPIKoja võrgustikku kuulub 16 piirkondlikku puuetega inimeste koda ning 32 üle-eestilist puudespetsiifilist liitu ja ühendust, samuti viias toetajaliiget. Kokku esindab EPIKoda umbes 285 organisatsiooni üle Eesti.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles