Kuidas ennetada kukkumist? (4)

Sander Jürs
, Füsioterapeut
Copy
Kukkumist aitab ennetada hea tasakaal, mida saab treenida. Nimelt on füüsiline treening, mis sisaldab jõu- ja tasakaaluharjutusi, väga tõhus ja kuluefektiivne meetod kukkumisriski vähendamiseks.
Kukkumist aitab ennetada hea tasakaal, mida saab treenida. Nimelt on füüsiline treening, mis sisaldab jõu- ja tasakaaluharjutusi, väga tõhus ja kuluefektiivne meetod kukkumisriski vähendamiseks. Foto: Elmo Riig/Sakala

Peamised vigastused, mis kukkumisega kaasnevad, on luumurrud ja peatraumad. Samuti langeb elukvaliteet ja inimesed hakkavad kartma uuesti kukkumist, mille tagajärjel kannatab enesekindlus, et igapäevaselt toimetada ning seetõttu väheneb üldine füüsiline aktiivsus ja sotsiaalne läbikäimine. Nii tekib suletud ring, sest füüsilise aktiivsuse vähenemine omakorda suurendab kukkumisriski.

Kukkumise ennetamiseks on äärmiselt tähtis inimeste sellekohane harimine, turvalisema keskkonna loomine ja treening: liikumisaktiivsus ja praktilised koolitused kukkumisriski vähendamiseks.

Uuringud on näidanud, et füüsiline treening, mis sisaldab jõu- ja tasakaaluharjutusi, on väga tõhus ja kuluefektiivne meetod kukkumisriski vähendamiseks. Jõutreening üksi ei pruugi olla piisav, kindlasti peab treening sisaldama mitmesuguseid tasakaaluharjutusi. Teaduslikel andmetel võib läbimõeldud ja järjepidev füüsiline treening vanemaealiste seas vähendada kukkumisohtu kuni 25 protsenti.

Kommentaarid (4)
Copy
Tagasi üles