R, 24.03.2023

Teadlased: Salvador Dalí kuulus unetehnika tõesti töötab

PM Tervis
Teadlased: Salvador Dalí kuulus unetehnika tõesti töötab
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Salvador Dalí kasutas uneseisundeid loometööks.
Salvador Dalí kasutas uneseisundeid loometööks. Foto: Shutterstock

Sorbonne'i ülikooli teadlaste meeskond teatab, et inimesed võivad olla loovamad, kui nad ärkavad vahetult pärast uinumist, vahendab Live Science.

Thomas Edison ja Salvador Dalí kasutasid oma loovuse suurendamiseks teatavat unetehnikat. See hõlmas probleemile või asjaoludele mõtlemist ja seejärel uinakule heitmise ajal eseme pihku võtmist. Kui nad unemaale triivisid, lõdvestus nende käsi ja ese kukkus põrandale, nad äratades. Nad mõlemad väitsid, et sel hetkel tekkis neil inspiratsioon. Teadlased katsetasid, kas see tõesti aitab.

Ajakirjas Science Advances avaldatud artiklis kirjeldab rühm katseid magavate vabatahtlikega.

Varasemad uuringud on näidanud, et lisaks REM-unele ja sügavale unele kogeb enamik inimesi und, mida nimetatakse N1-ks – lühike intervall täieliku ärkveloleku ja täieliku une vahel, omamoodi hämaratsoon. Just seda intervalli otsustasid teadlased testida. Nad värbasid 103 tervet inimest, kes ütlesid, et neil pole uinumisega erilisi raskusi.

Igale vabatahtlikule anti kaheksast numbrist koosnev jada ja seejärel paluti neil rakendada kahte matemaatika põhimõtet, et leida järgmine jada. Vabatahtlikele ei öeldud, et järgmise numbri väljaselgitamiseks on veel üks, palju lihtsam viis. See oli alati sama, mis jada teine ​​number. Seejärel paluti vabatahtlikel teha lühike uinak, hoides käes tassi, mis kukuks ja nad ärataks, kui nad magama jääksid. Kõik vabatahtlikud olid ühendatud sensoritega, et mõõta nende ajulaineid ja teha kindlaks, kas nad tõesti magasid. Pärast uinakut paluti vabatahtlikel lahendada sama tüüpi järjestuse ülesanne.

Pärast järjestusprobleemi teistkordset lahendamist leidsid teadlased, et need inimesed, kes olid sisenenud ja väljunud N1 unest, tabasid tõenäolisemalt numbriprobleemi lahendamise salajase viisi – 83 protsenti neist arvas selle ära, võrreldes vaid 30 protsendiga kontrollirühmast, kes ei uinunud. Kuna salajase lahenduse väljamõtlemine hõlmas loovat mõtlemist, väidavad teadlased, et inimesed saavad oma loovust parandada, katkestades oma N1 une.

Märksõnad
Tagasi üles