Vinduvad mured ei lahene tavaliselt ise, vaid muutuvad püsivaks. Mida varem alustada depressiooni või muu vaimse tervise probleemiga tegelemist, seda kiiremini on näha tulemusi ja saab naasta rahulolu pakkuva elu juurde, ütleb psühholoog Tuuli Junolainen, Peaasi.ee nõustaja.
«Koroona ajal läksid ärevamad inimesed ärevamaks, depressiivsemad inimesed muutusid depressiivsemaks, lõi välja Achilleuse kand. Seda võimendas teadmatus, mis saama hakkab – väga palju tuli muudatusi, mis kestavad siiani,» tõdeb Junolainen.
E-nõustamisel näeb psühholoogi sõnul väga palju küsimusi õppimise ja motivatsioonikao kohta, kuidas end järje peal hoida, tuleviku suhtes on palju ebakindlust.
Eelnevast enam on kuhjunud ja intensiivistunud suhteprobleemid. «Inimesed on olnud nüüd koos väiksema pinna peal, pidanud võtma korraga mitmeid rolle ja kõrgendatud stressil on kombeks väljenduda,» ütleb Junolainen.
Juba koroonalaine esimestel nädalatel-kuudel hakati tema sõnul rohkem pöörduma psühholoogi juurde, see kestab siiani. Probleemiks on, et süsteem on praeguseks juba üle koormatud. Kui täna tahad saada psühholoogi juurde aega, siis selleks aastaks ei saa kindlasti, nendib Junolainen. «Hea, kui psühhiaatrite juurde saab esimesse kvartalisse järgmisel aastal.»
Tugeva vaimse tervise vundament
Koroonaajal on Junolaineni silmis olnud ka positiivne mõju – rohkem on pöördutud pere poole. «Kui eelnevalt on juba olnud probleeme, siis on kõrge stressitase küll suhted keerulisemaks teinud, aga samas ütlevad inimesed, et on saanud perega rohkem aega veeta. On neid, kes on leidnud paindliku korralduse töö ja kodu vahel ja see on võimaldanud ka pereasju paremini korraldada.»
Vaimse tervise turgutamisega on samuti hakatud rohkem tegelema – muutus oluliseks, kuidas stressiga toime tulla ja probleeme ennetada. Rohkem pööratakse tähelepanu väljas liikumisele ja üksteise toetamisele. Vaimse tervise alustaladeks on nimelt toitumine, liikumine, uni, positiivsed emotsioonid ja head suhted. Kõigist nendest valdkondadest tuleks teha midagi regulaarselt.