Magus marjapüree ei peaks olema esimene lisatoit
Pärast paarinädalast lisatoidu andmist võib imiku menüüsse lisada ka pudrud. Alates kuue kuu vanuselt võiks laps süüa iga päev liha, kord nädalas kala, samuti puuvilju ja marju. «Magusat puuvilja- ja marjapüreed ei tohiks pakkuda esimese lisatoiduna, kuna laps ei pruugi edaspidi köögiviljadest enam huvituda. Kõige paremaks valikuks on meie kodumaised suvised marjad, õunad, pirnid ja ploomid, mille kasvatamisel ei ole kasutatud ebavajalikke mürke ega pestitsiide,» ütles Muug.
Umbes kaheksa kuu vanuselt hakkavad lapsed ise väikseid esemeid käes hoidma ja siis on õige aeg alustada ka väikeste pehmete toidupaladega. «Selleks sobivad näiteks väikesed leivatükid, pehmeks keedetud kartul või kaalikas ja ilma kooreta õuna- ja pirnitükid. Toidu katsumine ja ise söömine arendab lisaks ka lapse peenmotoorikat, ka lisatoitu võiks sel põhjusel anda alati lusikaga. Tahkemat näputoitu, näiteks toorest porgandit või kurki võib anda lapsele alles siis, kui ta oskab juba närida,» soovitas Muug.
Jogurtid tasub maitsestada ise
Üheksa kuu vanuselt võib lapse menüüsse lisada hapendatud piimatooteid: jogurtit, keefirit, hapupiima ja hapukoort, samuti juustu ja kohupiima. «Ära anna lapsele lisatud suhkruga kohupiima ja jogurtit, vaid maitsesta seda ise kodus valmistatud marjapüreega. Lehmapiima võib lisada lapse menüüsse alates 12 elukuust, ent kui ta saab selles vanuses veel rinnapiima või piimasegu, pole tal lehmapiima toiduks lisaks vaja,» kinnitas Muug ning lisas, et väikeses koguses võib lehmapiima lisada toidule, näiteks pudru või köögiviljapüree maitsestamiseks alates kuue kuu vanusest.