Haigekassa võtab üle erinevate meditsiiniseadmete rahastamise

PM Tervis
Copy
Ortoos vähendab valu ja aitab piirata ülekoormust.
Ortoos vähendab valu ja aitab piirata ülekoormust. Foto: Erakogu.

Eesti haigekassa võtab alates 1. jaanuarist sotsiaalkindlustusametilt (SKA) üle mitme meditsiiniseadme rahastamise, et muuta vajalikud seadmed inimesele kättesaadavamaks, samuti lisandub meditsiiniseadmete loetellu patsientidele uusi võimalusi.

SKA ja haigekassa vahelise muudatuse vaates saab inimene enne järgmise aasta 1. jaanuari SKA poolt väljastatud tõendiga vajalikku meditsiiniseadet osta jaanuari lõpuni, ülemikuaeg tagab selle, et muudatus oleks patsientidele sujuvam.

1. jaanuarist rahastab haigekassa kõiki ortoose, tallatugesid, uriini eritumist suunavaid abivahendeid, näiteks kateetreid ning uriinikogujaid. Uuest aastast saavad neid meditsiiniseadmeid välja kirjutada nii perearstid kui eriarstid.

Haigekassa ravimite ja meditsiiniseadmete ekspert Kärt Veliste ütles, et muudatuse vajalikkuseni jõuti koostöös mitme tervise- ja sotsiaalvaldkonna eksperdiga, kes on soovitanud kattuvaid tooteid hüvitada ainult ühel asutusel.

«Olulise muudatusena ei mängi hüvitamisel enam rolli, kas inimesel on puue või töövõime langus, retsepti saab arst kirjutada digitaalselt ning paljude inimeste jaoks tõuseb ka soodusmäär senise 50 protsendi asemel 90 protsendile, mistõttu on vajalikud tooted inimesele kättesaadavamad,» selgitas Veliste.

Varem tegi SKA meditsiiniseadmete erimenetlusi, mida ravikindlustuse seadus ei võimalda. Väga spetsiifiliste ortooside vajaduse korral saab inimene pöörduda järgmisel aastal SKAsse. «Erimenetluseks on vajadus siiski harva, sest kui haigekassa meditsiiniseadmete loetelus on võrreldavad alternatiivid, saab neid kasutada, ning töötame selle nimel, et kindlustatutele oleks võimalikult lai tootevalik kättesaadav,» lisas Veliste.

Lisaks sellele hakkab haigekassa 1. jaanuarist hüvitama pideva glükoosimonitooringu süsteeme kõigile esimese tüübi diabeediga patsientidele, kellele on vastava raviotsuse teinud endokrinoloog või lastearst. Lisaks suurendame aasta algusest süsteravil teise tüübi diabeetikute testribade-lantsettide hüvitatavaid koguseid varasemalt 600-lt 900ni kalendripoolaastas. Esimese tüübi diabeediga alla 19-aastastele lastele hakkame rahastama insuliinivaeguse ennetamiseks vajalikke vere β-ketooni testribasid ning pump- või sensorravi hõlbustamiseks hooldusvahendeid.

Samuti alustab haigekassa 1. jaanuarist silikoonplaastrite ja -geelide hüvitamist patoloogilise armiga või selle kõrge tekkeriskiga patsientidele. «Lisaks sellele katame stoomi ja fistuliga patsientide ravivajadusi, suurendame hüvitatud stoomihooldusvahendite kogust 20 pakendilt 22 pakendini kalendripoolaastas iga stoomi või fistuli kohta,» lisas Veliste.

Harvaesinevate nahahaiguste ravi toetamiseks suurendab haigekassa uuest aastast nii mitteantibakteriaalsete kui antibakteriaalsete haavasidemete koguseid: vastavalt 320-lt 780-le kuue kuu jooksul ning 100-lt 130-le ühe kuu jooksul.

Haigekassa hakkab rahastama kõiki ortoose, tallatugesid, uriini eritumist suunavaid abivahendeid ja uriinikogujaid. Meditsiiniseadme vajadus hinnatakse lähtuvalt inimese tervislikust seisundist, puude olemasolu või töövõime langus ei ole enam määramisel tähtis.

Digitaalse retsepti ehk tehnilises keeles meditsiiniseadme kaardi kirjutab inimesele välja arst, kes hindab inimese abivajadust ja selle vastavust hüvitamise tingimustele. Füsioterapeudid, tegevusterapeudid, õed ja ämmaemandad järgmisel aastal haigekassa süsteemis retsepte välja kirjutada enam ei saa. Samuti ei ole võimalik meditsiiniseadmeid soetada rehabilitatsiooniplaani alusel, kuigi seal võib olla abivahendi vajadus märgitud.

Meditsiiniseadme retseptid on kas ühekordse või korduva limiidiperioodiga. Ortooside kasutamisel võib patsiendi tervislik seisund ehk vajadus ajas muutuda, mistõttu on retsepti kehtivus ühekordne. Tallatugede retsept uueneb peale väljakirjutamist veel ühe korra. Vajadusel saab arst kirjutada uue retsepti.

Uriini eritumist suunavate abivahendite ja uriinikogujate kasutajate vajadus ajas oluliselt ei muutu, mistõttu neil on tegu korduva limiidiperioodiga kaartidega ehk iga aasta 1. jaanuaril ja 1. juulil tekib inimesele uus retsept automaatselt.

Haigekassa hüvitab meditsiiniseadmeid 90 protsendi ulatuses piirhinnast, varasem omaosaluse miinimumtasu 7 eurot seadme ostmisel enam ei rakendu. Erimenetlusi spetsiifiliste ortooside kohta, mis ei kuulu haigekassa loetellu, vaatab endiselt läbi ja menetleb sotsiaalkindlustusamet.

Arsti välja kirjutatud meditsiiniseadmete retseptid on nähtavad patsiendiportaalis digilugu.ee ja riigiportaalis eesti.ee. Inimestele, kellele on väljastatud abivahendi kaart ja kes on ajavahemikul tänavu 1. jaanuarist kuni 31. detsembrini teinud tehingu abivahendi grupi ISO-koodiga 09.24, luuakse retseptikeskuses automaatselt meditsiiniseadme retseptid. See tähendab, et need inimesed ei pea täiendavalt järgmisel aastal pöörduma arsti poole, et neile kirjutataks välja meditsiiniseadme retsept uriini eritumist suunavatele abivahenditele ja uriinikogujatele.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles